Höga doser ger halvårs frist

Malmö.
Nu börjar Annette Axmachers nästa steg i kampen mot hjärntumören. Dosen av cellgifter nära nog tredubblas i ett halvår framåt.

MALMÖ. I dag börjar Annette Axmachers nästa steg i kampen mot hjärntumören. Nu gäller en nära nog tredubblad dos av cellgifter i ett halvår framåt.

Cancerläkaren Alexander Verbitski är nöjd med resultatet av det senaste blodprovet men han har sett att Annette Axmacher har någon infektion i kroppen.
– Hur mår du? Har du feber? Hosta?

Frågorna är rätt elementära men handlar framför allt om hans oro för att Annette Axmacher ska få lunginflammation.
– Det är det största hotet mot dig just nu, säger han.

Därför måste hon de närmaste tio dagarna hålla sig undan alla som kan vara infekterade på något sätt. Egentligen gäller det ett bra tag framöver.

Det första Annette Axmacher nu får göra är att väga sig. Enligt vågen ska hon ha gått upp nästan fem kilo vilket får henne att skratta. Hon tror inte på uppgiften, att hon skulle ha gått upp så mycket. Det är inte heller så viktigt, det viktiga är att cellgiftsdosen anpassas till hennes vikt.

Tidigare handlade det om 140 milligram om dagen, nu gäller 340 gram. Fem dagar i stöten ska hon ta kapslarna, sedan göra uppehåll i 28 dagar.
– Redan nu känner jag mig smått förgiftad, jag har ingen aptit, ingenting smakar något och det är ingenting jag är sugen på, säger hon.

Alexander Verbitski förklarar att det är en helt normal reaktion efter förra behandlingsomgången.

Nu kan illamåendet komma igen, särskilt fram på eftermiddagen. Det finns piller mot det också.
– Det dämpar kräkreflexen direkt, säger hon.

Blodprov kommer att tas varannan vecka.
– De första två månaderna tror jag inte på någon förändring även om hjärntumören rent teoretiskt kan växa även under pågående cellgiftsbehandling, säger Alexander Verbitski.

Om en månad ska de ses igen.
– Rent mentalt är det rätt svårt att gå in i ännu en tuffare omgång eftersom jag mått skit den senaste veckan. Nu vet jag ju att jag går in i ännu större skit, säger hon.

Denna behandlingsomgång ska alltså pågå i sex månader.
– Så nu är jag rätt övertygad om att jag är i livet det närmaste halvåret, säger Annette Axmacher.

Glioblastom svår variant

Hjärntumörer växer oftast från en i hjärnan rikt förekommande celltyp, gliaceller (”glia” är grekiska och betyder lim).

Värstingtypen heter glioblastom. Jämfört med förhållandevis godartade hjärntumörer, som sällan eller aldrig återkommer, växer en elakartad tumör farligt snabbt och expansivt. Återkommer oftast.

Fler artiklar om Kampen mot hjärntumören

Författare: Bibi Häggström
Publicerad 14 januari 2010 15.26
Uppdaterad 14 januari 2010 15.26

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen