I Danmark förlorade åklagaren

Malmö.
Försvarsadvokaten i terrormålet i Malmö, Laue Traberg Smidt, har tidigare haft ett liknande mål i Danmark. Det slutade med friande domar i två instanser, både Köpenhamns byret och Östre Landsret.

De åtalade i Danmark hade också samlat in pengar via al-Aqsa. Men de danska domarna kunde inte enas om det oklara sambandet mellan de palestinska mottagarorganisationerna och Hamas var en tillräcklig grund för fällande dom.

I det svenska målet har mottagarorganisationerna olika namn, som till exempel Islamic Society, Human Appeal och Jenin Charity Committee. Enligt försvarsadvokat Laue Traberg Smidt gäller det för åklagaren att inte bara visa vilka kopplingar dessa kan ha till Hamas, utan också att bevisa att den åtalade kände till dessa kopplingar.

– Det blir inte lätt, kommenterar Åke Sander, professor i religionsbeteendevetenskap vid Göteborgs universitet.

Han beskriver den palestinska floran av organisationer som ”ett väldigt snabbföränderligt och flytande landskap”.

Det sociala arbetet är en viktig förklaring till Hamas framgångar. Rörelsen får öppet ekonomiskt stöd från stater som Syrien och Iran och troligtvis inofficiellt stöd från en rad arabstater, enligt Sander. Därtill kommer flödet av bidrag från privata insamlingar runtom i världen, som USA och EU försökt strypa genom terrorstämpling.

Fler artiklar om al-Aqsa spannmål

Författare: TT
Publicerad 1 februari 2009 15.41
Uppdaterad 1 februari 2009 15.41

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen