Islamic Center ett år sent med redovisningen

Malmö.

I snart ett år har länsstyrelsen väntat på att få in Islamic Centers årsredovisning för 2005. Islamic Centers vd Bejzat Becirov skyller förseningen på branden 2003.

Men på länsstyrelsen börjar tålamodet med Islamic Centers förseningar tryta.

MALMÖ. Stiftelsen Islamic Center skulle ha lämnat in årsredovisningen för 2005 senast den siste juni 2006. En första version skickades till länsstyrelsen i slutet av februari 2007 men den saknade revisionsberättelse.

Revisorn Svante Larsson har sedan dess granskat Islamic Centers bokföring och har uppmanat Islamic Center att lämna en ny årsredovisning för 2005. Den inlämnade redovisningen var inte korrekt, säger han.

Bejzat Becirov förklarar den kraftiga förseningen med moské-branden 2003. Det tar tid att hämta sig efter en sådan händelse, säger han.

– Det har tagit mycket kraft och pengar. Vi har fått sätta vår verksamhet före bokföringen.

Samma förklaring gav Bejzat Becirov då årsredovisningen för 2004 lämnades in till länsstyrelsen med åtta månaders försening och med grava anmärkningar från revisorns sida mot brister i årsredovisningen.

Förklaringen godtogs inte av länsstyrelsen. ”Branden år 2003 är inte en rimlig ursäkt för brister i bokföringen år 2004”, skrev länsstyrelsens handläggare Magnus Gjerstad i en särskild rapport om Islamic Center.

Länsstyrelsen krävde bättring av Islamic Center och hotade med ”andra åtgärder” om stiftelsen inte uppfyller kraven i stiftelse-,årsredovisnings- och bokföringslagarna.

”Andra åtgärder” kan innebära att länsstyrelsen går till domstol för att få styrelseledamöter utbytta.

– Jag har aldrig varit med om en så drastisk åtgärd, säger Magnus Gjerstad. Men förseningarna kan inte fortsätta hur länge som helst utan vi kommer allt närmare den tidpunkt då vi måste agera.

Författare: Anders Ljungberg
Publicerad 6 november 2009 21.48
Uppdaterad 6 november 2009 21.48

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen