Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

Kolsyreis bakom strålningslarm

Malmö.
Natten till måndagen spärrades ett mindre område av på speditionsföretaget Schenker efter en misstänkt radioaktiv läcka. Det var ett paket, märkt att det innehöll ett radioaktivt ämne, vars innehåll läckte. Efter kontroll visade det sig att det var kolsyreis som orsakat skadan.
Annons:

FOSIE. Helmuth Zika vid Strålsäkerhetsmyndigheten rådgav räddningstjänsten i det ovanliga ärendet.

Vad var det för ett radioaktivt ämne som misstänktes ha läckt?

– Det fick vi aldrig reda på. Det enda vi fick fram var att ämnet hade en beteckning som innebär att det inte kan utgöra några större problem eftersom det rör sig om små mängder.

Men ändå beslutades om ett säkerhetsavstånd på tio meter från paketet?

– Det var jag som föreslog det när jag märkte att man var lite orolig på plats. Det är ju bra att ha ett säkerhetsavstånd även om risken är låg. Paketet hade ju kunnat vara felmärkt.

Är det vanligt att radioaktiva ämnen transporteras i vår omgivning?

– Ja, det kan man lugnt säga, men oftast rör det sig om små kvantiteter som är avsedda för medicin och forskning.

Kan man skicka radioaktiva ämnen med posten?

– Nej, det är inte tillåtet. Jag tror inte heller att Posten vill ha det, och från myndighetssidan är man heller inte särskilt glad över en sådan lösning. Det händer dock att små mängder skickas med budföretag.

Vad tycker du om räddningstjänstens agerande?

– Jag tycker att de gjorde rätt. De blev rätt oroliga då de såg att det läckt ut någonting från ett paket som var märkt med en skylt om farligt gods och det skulle ju kunna vara vad som helst.

Det visade sig till slut vara kolsyre­is som var själva läckan, varför fraktades ämnet i kolsyreis?

– Det måste röra sig om ett ämne som behöver kylas, kanske ett organiskt läkemedel som behöver hållas kallt.

Annons:
Annons:

Författare: Daniel Persson
Publicerad 19 april 2011 09.40
Uppdaterad 19 april 2011 09.40

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar