Kommunen kräver krafttag från Acta

Malmö.
Acta kallas svinaktigt av kommunens företrädare. Nästa vecka kommer ledningen hit för att reda upp kackerlackskandalen på Herrgården.

ROSENGÅRD. Kackerlackerna som invaderat minst en lägenhet får sin första dos av bekämpningsmedel så fort det bara går. Anticimex väntar bara på att hyresgästerna ska utrymma lägenheten tillfälligt. Det behövs antagligen mer än en omgång besprutningar.

Miljöförvaltningen har krävt en handlingsplan för Actas alla lägenheter på Herrgården. Det finns en rad andra brister som fastighetsbolaget nu lovat rätta till.

– Vi avslutar inte ärendet förrän kackerlackorna är borta, säger Dave Borg som är chef på förvaltningens miljötillsynsavdelning. Han har haft ett första möte med representanter för Actas förvaltare Newsec och planerar en ny träff före jul.

Dave Borg säger att den nya miljölagen ger kommunen möjlighet att sätta press. Fastighetsägaren får betala 840 kronor för varje timme som tjänstemännen lägger ner på ärendet.

Miljöförvaltningen har också inlett ett samarbete med Rosengårds stadsdelsförvaltning för att ta reda på hur det ser ut i andra Acta-lägenheter.

Andreas Konstantinides (s), som är ordförande i stadsdelens fullmäktige, säger att även andra fastighetsägare på Herrgården sköter sina hus dåligt. Undantaget är MKB som tog över Nor-Sves hus för några år sedan.

Kommunen utnyttjade sin förköpsrätt för att ta över huset.

– Men det här var värre, säger han om upptäckten i Actas hus.

Alla kommunens företrädare försäkrar att de gör allt de kan för att Herrgårdens hyresgäster ska få en bättre miljö. Hyresgäst­föreningen har möjlighet att begära tvångsförvaltning, men väljer i första hand att få hyrorna sänkta.

I förhandlingar med Hyresnämnden har Newsec lagt skulden på de som bor i husen. Det gör inte kommunens företrädare mindre upprörda.

– Det är en specialitet de håller på med. Märkligt att sådana problem alltid drabbar Acta vad de än befinner sig, säger Anders Rubin.

Andreas Konstantinides skrattar till när han hör påståendet.

– Varför drabbar det då inte MKB där människor lever i samma situation? Newsec har inte investerat en krona i huset. De skickar till och med fakturor till hyresgästerna för rutor som byts ut, säger han.

Alla parter försäkrar att de nu tar itu med problemen på allvar. Hyresgästföreningens jurist Björn Cinthio säger att han är försiktigt positiv.

Acta Kapitalförvaltning äger 3 228 lägenheter i Malmö, varav 867 på Rosengård. Det var här mängder av kackerlackor upptäcktes hos en familj. Acta är ett investeringsbolag med 87 000 kunder i Norden.

Två sidor

POLITIKERNA:

Det här bolaget beter sig på ett svinaktigt sätt. De köper fastigheter billigt i slitna områden och utnyttjar fattiga människor som inte har så lätt att säga ifrån. Sedan går de med överskottet till sina ägare och säger ’se så duktiga vi är’.

Anders Rubin (s), kommunalråd med ansvar för bygg- och miljöfrågor.

Det är inte bara fråga om kackerlackor. Husen är fuktiga och dåligt underhållna. Men vi blir lurade hela tiden. Varje gång vi säger till fixar de till lite så att de tystar ner kritiken.

Andreas Konstantinides (s), ordförande i Rosengårds stadsdelsfullmäktige.

ÄGARE OCH FÖRVALTARE:

Vi ber de drabbade om ursäkt. Vi har sagt att de värst drabbade lägenheterna ska åtgärdas nu. De har en standard som är fullständigt oacceptabel. Vår förvaltare har fått 11 miljoner för extra åtgärder på kort sikt.

Martin Bruck, produktdirektör på Acta kapitalförvaltning som äger husen.

Det pågår en fullständig genomlysning av området. Vi börjar med att göra en gård i ordning och har startat en upphandling av renoveringen. Vi gör allt som står i vår makt för att få ordning på problemen. Självklart ingår även bekämpning av kackerlackor i det.

Cecilia Ahlquist, kommunikationsansvarig, Newsec.

Fler artiklar om Förfallet i Herrgården

Författare: Britt-Marie Bergström
Publicerad 28 november 2008 23.00
Uppdaterad 28 november 2008 23.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen