Ett antal fönster i två olika fastigheter skadades vid explosionen och minst tre bilar fick sina rutor förstörda.
Ett större antal polispatruller skickades till platsen. Vid 22.30-tiden hade man hittat detonationsplatsen och spärrat av den för teknisk undersökning.
– Under natten har den tekniska undersökningen blivit klar och avspärrningarna är hävda. Det är fortfarande oklart vad det är som har detonerat men de fynd som är gjorda på platsen ska analyseras, säger Nils Norling, informatör vid Skånepolisen på lördagsmorgonen.
Mycket folk samlades på gårdarna kring explosionsplatsen efter smällen, men enligt polisen var stämningen lugn.
– De boende berättar att de är väldigt trötta på den senaste tidens bilbränder och stök, säger Sydsvenskans fotograf Patrick Persson efter att ha pratat med folk på gårdarna.
Under lördagen kommer polisen att prata med folk i området som kan tänkas ha sett eller hört något. Man vädjar också till allmänheten om hjälp för att utreda händelsen.
– Vi tar gärna in tips, har någon gjort någon som helst iakttagelse som kan sättas i samband med explosionen så kan man ringa oss på 114 14. Vi är tacksamma för alla uppgifter, säger Nils Norling.
Polisen rubricerar explosionen som allmänfarlig ödeläggelse. Ingen person skadades vid händelsen.