Kvinnan låg död i fyra dygn

Malmö.
I drygt fyra dygn låg kvinnan död i parets säng i lägenheten i Slottsstaden samtidigt som familjen var hemma. Nu åtalas sambon för mord.

När polisens tekniker gick in i lägenheten på kvällen söndagen den 13 juni såg allt ut som vanligt i parets bostad.

Ett stökigt tonårsrum, ett rum för flickan i mellanstadieåldern. Ett vardagsrum som också fungerade som sovrum åt det 47-åriga paret.

Vid sängen kändes en svag doft av parfymen Dolce & Gabbana.

Endast kvinnans blonda hår stack fram under täcket. Döttrarna trodde att mamman hade migrän. Istället hade nedbrytningsprocessen under täcket varit igång i fyra och ett halvt dygn, sedan onsdagen.

Då, tidigt på onsdagsmorgonen, berättade sambon att han inte hade betalt hyran. Han hade inget jobb längre.

Han sa det på sängkanten.

Kvinnan reagerade våldsamt, säger mannen i förhör. Inget ovanligt, enligt mannen. Han själv har aldrig lyft sin hand mot henne, säger han.

Den här gången blev det annorlunda.

Men ändå inte särskilt våldsamt, enligt mannens beskrivning. Han satte högerhanden över hennes ansikte och välte sig över henne. Sen låg han så, med handen kvar över åtminstone hennes mun. Hans tyngd pressade på kvinnans bröstkorg.

På d en förklaringen baserar åklagaren åtalet om mord mot mannen. I går offentliggjordes utredningen för att tingsrätten ska pröva i första hand om mannen hade för avsikt att döda sin sambo. Åklagaren har garderat sig med att dödandet eventuellt kan bedömas som dråp eller till och med bara grov misshandel och vållande till annans död.

Mannen larmade själv SOS Alarm, men först på söndagen.

– Inte fan ville jag att hon skulle ... bara att hon skulle hålla sin jävla flabb stängd för en gångs skull. Men herregud, vi hade ju för fan planerat ... skolavslutning.

– Det är så jävla sjukt, jag, jag försökte, för att inte ungen skulle få reda på det ... Jag vet inte vad jag ska säga.

Yngsta dottern sov fortfarande när hennes mamma dödades. När hon vaknade var pappan redo.

– Jag bara fick in henne på toa, hon fick borsta, tvätta sig och iväg med henne och sedan satte jag mig i köket, tror jag, och väntade ut den stora så inte hon skulle gå in och se vad som hade hänt.

Den äldre flickan lyckades pappan få att åka till sin pojkvän i en annan stad. Den yngre tog han på bio eller var ute med om kvällarna i väntan på att det skulle bli måndag. Han ville inte att barnen skulle vara hemma när polisen kom.

– Jag ville bara skicka min tös på kollo så hade jag kunnat avsluta det här skitet.

När han på söndagen, för första gången sedan bråket, lyfte på täcket för att försöka flytta kroppen bröt han ihop och slog larm.

Mordåtalad kopplad till tidigare dödsfall

Mannen har enligt egen uppgift mått dåligt länge och haft problem med ekonomin. En stor del av pengarna har gått till cannabis.

För ett och ett halvt år sedan försökte han hänga sig, men repet brast, berättar han för polisen.

För omkring 30 år sedan knivhögg han en man till döds på Gustav Adolfs torg – han trodde att mannen var hans styvfar.

Efter händelsen dömdes han till rättspsykiatrisk vård.

Relaterade artiklar

Författare: Tobias Barkman
Publicerad 12 augusti 2010 08.30
Uppdaterad 12 augusti 2010 08.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen