Legionellautbrott i bostadsrättsförening

Malmö.
En bostadsrättsförening på Kirseberg har drabbats av legionella.

KIRSEBERG. Smittan upptäcktes när bostadsrättsföreningen beställde ett vattenprov på eget initiativ. Enligt vad Malmös miljöförvaltning känner till har ingen blivit sjuk.

– Du kan dricka vattnet. Faran är när du duschar och andas in vattenånga, säger avdelningschef Dave Borg.

Men det är långt ifrån alla människor som insjuknar ens då.

Bostadsrättsföreningens medlemmar informerades häromdagen. De måste undvika dusch och bad tills nya prover tas. Temperaturen på vattnet höjs och hela rörsystemet spolas igenom ett par tre gånger i veckan.

– Det är jättebra att bostadsrättsföreningen tog ett eget prov, säger miljöinspektör Jacquelin Nilsson som handlägger ärendet.

Dave Borg berättar att legionella upptäcks i Malmö ett par gånger per år. Smittan kan undvikas helt om varmvattnet håller rätt temperatur.

– Det händer att fastighetsägare sänker temperaturen för att spara ­energi, säger Dave Borg.

Legionella

Är namnet på en bakterie­familj som kan orsaka legionärssjuka med symptom liknande lunginflammation och en influensaliknande pontiacfeber.

Namnet legionärssjuka kommer från ett känt, stort utbrott på 1970-talet, då över 200 krigsveteraner insjuknade vid en konferens i Philadelphia.

Bakterierna lever i vattendrag, sjöar och mark. Den förökar sig inte vid temperaturer under 20 grader. Risken är störst i varmvatten med en temperatur på mellan 35 och 40 grader. Vid 70 grader dör bakterierna på tio minuter och vid 90 på några sekunder.

Källa: Boverket

Författare: Britt-Marie Bergström
Publicerad 31 december 2011 06.39
Uppdaterad 31 december 2011 06.39

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen