"Litet utrymme för ett överklagande"

Malmö.
Advokaten Magnus Hermansson som försvarade 21-åringen är i dag naturligtvis nöjd med den frikännande domen.

Malmö. – Jag tycker att tingsrätten har varit tydlig i sin skrivning av domen.

– Jag ser ett ganska litet utrymme för ett överklagande från åklagaren. Men samtidigt kanske åklagaren tycker att det är principiellt viktigt att driva det här målet.

I domen framförs, med juristmått mätt, skarp kritik mot hur de kom fram till att 21-åringen var den de kallade "Randiga tröjan".

Advokat Magnus Hermansson vill ändå inte kritisera polisen.

– Utan att ta poliserna i försvar måste man ha en viss förståelse. Man befann sig i en extraordinär situation. Jag förstår att poliserna är väldigt pressade och när man får ett tips om en person så är klart att de tycker att de måste agera så snabbt som möjligt. Men då ska man inte förvänta sig att det blir en tillräckligt säker identifiering för en fällande dom.

Är det åklagaren som inte borde ha åtalat?

– Åklagaren har nog inte haft något annat val, han har trots allt haft sju poliser som sagt sig kunna peka ut min klient.

Det är de utpekandena som tingsrätten bedömer saknar bevisvärde, eftersom de tidigare fått se en bild av 21-åringen och fått veta att det är han som det tipsats om.

– Jag förstår ju åklagaren också. Jag vet inte om åklagaren har varit medveten om hur den här identifieringen har gått till, för det framkom inte förrän under rättegången, säger Magnus Hermansson.

Såvitt är känt har polisen ingen annan som de misstänker kan vara "Randiga tröjan", den man som i domen konstaterats anförde mobben i Rosengård några dagar före jul.

Att någon ny person skulle kunna åtalas, utan att åklagaren hittar nya bevis, är inte troligt.

– I ljuset av att polismännen vittnade och faktiskt pekade ut min klient så kan de ju inte vittna igen och peka ut någon annan person. Poliserna är förbrukade som vittnen, säger Magnus Hermansson.

Författare: Tobias Barkman
Publicerad 16 december 2009 10.36
Uppdaterad 16 december 2009 10.36

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen