Ljungberg läste inte rapporten om Kallis

Malmö.
”Avsaknaden av hållbar underhållsplan är ett allvarligt tillkortakommande,” skrev folkpartiet i en politisk motion om Ribersborgs kallbadhus. ”Slarvigt underbyggda fakta,” svarade fritidskommunalrådet Lynn Ljungberg (s).

RIBERSBORG. Lynn Ljungberg förnekar nu att hon har läst den alarmerande konsultrapporten om kallbadhusets status.

I veckan kunde Sydsvenskan avslöja att kallbadhuset på Ribersborg riskerar att haverera.

Redan för tre år sedan kontrakterades konsultföretaget Carl Bro av fritidsförvaltningen för att undersöka kallbadhuset.

Carl Bro hittade rost, röta, mask och slitage.

Konsultrapporten lämnades till fritidsförvaltningen för tre år sedan, men diariefördes först i fredags.

I augusti 2006 lämnade folkpartisterna Hans Berg och Björn Lagerbäck en motion till kommunfullmäktige med rubriken ”Ribban – en tillgång värd att bevaras!”.

”Avsaknaden av en hållfast underhållsplan är ett allvarligt tillkortakommande,” skriver Hans Berg och Björn Lagerbäck som vill att kallbadhusets förvaltning ska flyttas från fritidsförvaltningen till stadsfastigheter.

Den 4 september 2006, veckor före valet, undertecknar fritidskommunalrådet Lynn Ljungberg fritidsnämndens svar på motionen.

Hon hävdar att folkpartisterna har fel när de angriper underhållsbrister och personskador på badhuset. Detta är enligt Lynn Ljungbergs skrivelse ”slarvigt underbyggda fakta”.

Lynn Ljungberg pekar i nämndens motionssvar på att många åtgärder har vidtagits och att fasaden har målats – ”ett stort lyft för kallbadhuset”.

”Uppgifter om byggnadens status har tagits fram av byggkonsulter. Dessa kommer efter en uppdatering att presenteras för fritidsnämnden. Uppgifterna kommer sedan att ligga till grund för den långsiktiga underhållsplaneringen, ” står det i skrivelsen som Lynn Ljungberg har undertecknat.

– Efter att ha läst Sydsvenskan är vi lite förbannade, säger Allan Widman som är ordförande för folkpartiet i Malmö och partiets gruppledare i kommunfullmäktige.

– Vi väckte frågan om hur det stod till på Ribersborg. Fritidsnämnden ville avslå motionen och Lynn Ljungberg gav intryck av att ha läget under kontroll.

– Varje Malmöbo måste kunna utgå från att det ytterst ansvariga politikern tar till sig det underlag som finns på förvaltningen innan hon svarar på frågor, säger Allan Widman.

Men Lynn Ljungberg säger till Sydsvenskan att hon inte har läst Carl Bros rapport om kallbadhuset.

– Det tillhör inte uppgifterna för en operativ politiker. Det är tjänstemännen som jobbar med att ta in konsultrapporter och göra underlag i form av olika ärenden som vi ska fatta beslut om.

Men du har ju undertecknat en nämndshandling där konsultarbetet är omnämnt?

– Fritidsnämnden har fått information om att arbeten har varit beställda från olika konsulter för att reda ut status på kallbadet. Det är den information som fritidsnämnden har haft. Någon extra information utöver det har inte jag. Jag har exakt samma information som alla andra.

I fallet Aq-va-kul visste du betydligt mer än resten av nämnden?

– I det fallet handlade det inte om en konsultrapport, utan om en sammanfattning av den tekniska chefen på fritidsförvaltningen.

Du har inte sett anledning att läsa Carl Bros rapport efter att Sydsvenskan har uppmärksammat den?

– Nej, jag läser inte enskilda konsultrapporter. Det har jag aldrig gjort. Jag ser fram mot en sammanfattning när vi ska ta upp kallbadhuset som ett ärende i nämnden i april, säger fritidsnämndens ordförande Lynn Ljungberg.

Fler artiklar om Kallbadhuset på Ribban

Författare: Olof Westerberg
Publicerad 23 mars 2007 11.34
Uppdaterad 23 mars 2007 11.34

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen