Malmö behöver kvarts miljard

Malmö.
En oenig kommunstyrelse har beslutat att ta 260 miljoner kronor från det egna kapitalet för att "betala" för minskade skatteintäkter och statsbidrag.

Lägre statsbidrag och mindre skatteintäkter tvingar Malmö stad att justera budgeten nedåt med drygt en kvarts miljard kronor.

– De rödgröna sitter bara och väntar och hoppas på att något ska hända, säger oppositionsrådet Stefan Lindhe (M).

Det ekonomiska läget för Malmö såg betydligt ljusare ut så sent som i våras. När budgeten för 2012 skulle tas fram var grunden en växande konjunktur och större skatteintäkter när fler flyttade in. Så blev det inte.

Den borgerliga oppositionen varnade redan i juni då de minskade intäkterna hamnade på drygt 100 miljoner.

– Det är tråkigt att vi fick rätt, säger Stefan Lindhe.

Den rödgröna kommunledningen pekar på krisen i ekonomin runt om i världen som även påverkar Malmö och därför finns det en majoritet för att "betala" de minskade intäkterna ur kommunens eget sparade kapital. Kommunalrådet Ilmar Reepalu (S) menar att ta 260 miljoner ur detta kapital kan rymmas inom det som kallas god ekonomisk hushållning. Vid årsskiftet beräknas kommunens eget kapital vara över tolv miljarder kronor vilket ger kommunen en soliditet på 35 procent.

– Genom att tillfälligt underbalansera budgeten mildras effekterna för Malmöborna och vi kan ha en bättre beredskap för framtiden, säger Miljöpartiets Fredrik Fernqvist i en kommentar.

Men den borgerliga oppositionen, som reserverade sig mot beslutet tillsammans med SPI, menar att det vore bättre att redan nu skjuta på en del nya projekt ett år för att även minska utgifterna och för att se hur ekonomin då ser ut.

– Det är att ta politiskt ansvar, tycker vi. Malmö stad har nya projekt på gång för en 70, 80 miljoner kronor, säger Stefan Lindhe.

Han nämner till exempel genuspedagogik, gröna trädgårdar, projekt i områdesprogrammen, metodutveckling och olika handlingsplaner.

– Så det handlar inte om att skära i förskolan, säger han.

Men majoriteten anser inte i nuläget att det ska skäras i utgifterna efter ett beslut i kommunstyrelsen på onsdagen.

– Under nästa år blir lösningen, för att garantera kommunens service, att underfinansiera budgeten, säger Martina Nilsson (V) i en kommentar.

Kommunfullmäktige avgör frågan i december.

Författare: Bibi Häggström
Publicerad 3 november 2011 07.35
Uppdaterad 3 november 2011 07.35

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen