Malmö sparar papper med Ipad

Malmö.
Malmö stad vill jobba för ett papperslöst samhälle och hoppas få hjälp av Apples läsplatta Ipad.

Flera av kommunens nämnder ska utrustas med läsplattan, först ut blir Miljönämnden och Rosengårds stadsdelsfullmäktige. Planen är att nämndens handlingar och annan information ska digitaliseras och på så sätt spara in "uppemot ett halvt ton papper per år".

Ipad-köpen är en del av kommunens satsning på "grön IT" – ett sätt att skapa miljösmart informationsteknik.
– Lyckas vi kan vi sänka energislöseriet samtidigt som vi sparar pengar. Tar man inte sådana här beslut så tar man inte sitt ansvar, som politiker kan man inte bara går runt och prata om att man ska bygga ett bättre samhälle utan man måste agera också, säger miljönämndens ordförande Milan Obradovic.

Miljönämnden har testat flera olika läsplattor och valde Ipad för att tekniken redan är etablerad och för att skärmen är stor.
– För en äldre person är det helt klart bra om plattan är lite större. Android-läsplattorna kommer säkert att vara bäst lite längre fram men samtidigt kan man inte gå och vänta på något annat än vad som finns hur länge som helst.

Varför väljer ni inte att mejla ut handlingarna eller dela ut dem på usb-minne?
– Då måste man ha en dator och det har inte alla. Sedan är en sådan här läsplatta lättare att bära med sig och drar mindre el.

Rosengårds stadsdelsfullmäktiges ordförande Andreas Konstantinides (s), räknar med att spara pengar med förändringen.
– Vi sparar nog 20 000 bara i porto genom att inte skicka ut handlingarna med post. Sedan har ju en tjänsteman stått och kopierat upp de här mängderna med papper också, sammanlagt kan jag tänka mig att vi landar på en besparing på 50 000-60 000 kronor på ett år. De tusenlappar som läsplattorna kostar har vi sparat in på tre månader.

Andreas Konstantinides räknar med att Rosengårds stadsdelsfullmäktige är igång med läsplattorna redan nästnästa fullmäktigemöte och Milan Obradovic har en liknande tidsplan för miljönämnden.
– Sedan ser jag det som en självklarhet att alla nämnder, styrelser och bolag ska använda det här framöver, så fort det är utvärderat. Annars tycker inte jag att man tar sitt ansvar som politiker, säger Milan Obradovic.

Miljönämndens förväntningar på läsplattan:

• Ska minska antalet utskrifter och sparar uppemot ett halvt ton papper per år.

• Ska effektivisera arbetet för ledamöterna.

• Ska spara budkostnader och avgaser.

• Ska spara in arbetskraft för utskick, kopiering etc.

• Blir ett "modernt och smidigt verktyg som underlättar det egna arbetet (mail, kallelser, kalender)".

• Ska förbruka mindre el än en vanlig dator.

Källa: Pressmeddelande

381 läsare har reagerat på denna artikel.

39% är glada"

2% är likgiltiga"

6% är nyfikna

52% är arga


Hur reagerar du på "Malmö sparar papper med Ipad"?

Författare: Gustav Svensson
Publicerad 23 mars 2011 23.32
Uppdaterad 23 mars 2011 23.32

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen