Malmöbo har fem miljoner i p-böter

Malmö.
Mannen från Malmö toppar den svenska p-bots-listan. Han har lyckats skrapa ihop hela fem miljoner kronor, uppger Expressen.

34-åringen har 151 fordon registrerade i sitt namn och struntar kategoriskt i att betala sina p-böter, skriver Expressen på nätet.

Den sammanlagda skulden hos kronofogden uppgår i dagsläget till 4 992 828 kronor.

– Han äger ju inte bilarna så vi kan inte göra något. Vi står handfallna eftersom vi inte har regelverket i ryggen, säger Christer Davidsson, teamledare för Kronofogdens privatindrivning i Malmö, till Expressen.se.

Han anser att så kallade bilmålvakter är ett stort problem just nu i Malmö.

– Då kan man gå till den här killen och hyra bil. Man betala 5-600 kronor i månaden och sen parkerar du var som helst, säger Christer Davidsson.

Nu hoppas han på en regeländring så att kronofogden ska kunna beslagta bilar utan återlämningstvång om skulden förblir obetald.

Författare: Niklas Lundell
Publicerad 25 juli 2008 17.54
Uppdaterad 25 juli 2008 17.54

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen