Annons:
torsdag 20 juni 2013
Annons:

Extremsport för finsmakare

Malmöfestivalen.

OS må vara över men tävlandet fortsätter. På lördag är det dags för den 35:e upplagan av SM i ostronöppning.

Annons:

Tävlingsmomentet består i att snabbast möjligt snyggt öppna 30 ostron, en bricka. Domarna ger bland annat tidspåslag om de tävlande blöder på maten, skriver domaren Anders Öhman.
– Ostron med blod plockas bort och det innebär ett tidspåslag på 30 sekunder, det kan man inte kan man ta ikapp, säger regerande svenske mästaren och arrangören Hasse Johansson.

Du är både arrangör och tävlar, hur går det ihop?
– Väldigt bra! Juryn vet inte vilken tävlande som öppnat gjort bricka, de vet inte ens öppningstiden på brickorna.

Hur många har anmält sig?
– Det är 14 stycken som vi vet kommer, bland dem har vi tre tidigare världsmästare. Det är också nytt rekord från Skåne med fyra skånska tävlande.

Jag ser mest killar bakom bordet, är det några tjejer som tävlar?
– I år deltar Linda Andreasson från Grebbestad. Jag blir förvånad om hon inte ligger i topp fem på lördag, hon tillhör den absoluta eliten.

Hur ofta skär sig deltagarna?
– Det händer väl varannan, var tredje tävling. Skär man sig klarar man sig sällan utan stygn, det är så vassa knivar. 

Har du några tips till oss vanliga ostronkonsumenter?
– Försök att äta svenska ostron, det är fastare kött och mer skaldjurssmak i dem. Och när ni öppnar så för kniven mot er, ner mot skärbrädan. Det är proffs som kan köra farligare varianter.

Lördagens vinnare får representera Sverige i VM på Irland senare i år.

Mer:
Videoklipp från VM i ostronöppning 

Annons:
65 läsare har reagerat på denna artikel.

46% är glada"

21% är likgiltiga"

13% är nyfikna

18% är arga


Hur reagerar du på "Extremsport för finsmakare"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Gustav Gatu
Publicerad 14 augusti 2012 14.44
Uppdaterad 14 augusti 2012 15.43

Annons:
Malmöfestivalen
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar