Man efterlyst för dubbelmord gav upp

Malmö.
Den 35-årige man som varit efterlyst misstänkt för dubbelmordet på en gård utanför Dalby kom självmant till polisen i Malmö i dag. Han greps omedelbart och är fortsatt anhållen på sannolika skäl misstänkt för mord.

MALMÖ. Den 35-årige man som varit efterlyst misstänkt för dubbelmordet på en gård utanför Dalby kom självmant till polisen i Malmö med sin advokat på tisdagseftermiddagen.

Polisen tror att två män från Värmland, 25 och 42 år gamla, mördades på den 35-årige mannens gård på eftermiddagen eller kvällen den 6 januari.

Kropparna hittades några timmar senare i bagageutrymmet i en brinnande bil på en viadukt över E 6 vid Getinge utanför Halmstad. De båda männen hade blivit utsatta för kraftigt våld.

Den 35-årige mannen anhölls i sin frånvaro den 15 januari. Nyligen hörde han av sig i ett brev till Lunds tingsrätt och förklarade att han ville byta advokat och sedan överlämna sig till polisen.

Vid 14-tiden på tisdagseftermiddagen kom han till Skånepolisens huvudkontor tillsammans med advokaten. Han greps omedelbart och är fortsatt anhållen på sannolika skäl misstänkt för mord, skriver polisen i ett pressmeddelande.

Polisen har inte velat lämna några detaljer i mordutredningen. Men troligen kan motivet sökas i ekonomiska mellanhavanden i kriminella kretsar.

Måns Björklund, åklagare i fallet, berättar att mannen är hörd. Mer än så vill han inte säga.

– Just nu vill vi jobba ostört, säger han till Sydsvenskan.

Relaterade artiklar

Författare: TT, Sydsvenskan
Publicerad 17 februari 2010 08.25
Uppdaterad 17 februari 2010 08.25

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen