På torsdagen vittnade fem personer som alla kallats av försvaret i Malmö tingsrätt. Merparten var där för att agera som så kallade karaktärsvittnen – för att ge sin bild av Peter Mangs som person.
Rätten fick bland annat stifta bekantskap med musikvännen som träffade Mangs sporadiskt och beskrev honom som en person med stark integritet och skiftande tålamod.
En före detta chef, som utvecklades till att bli Mangs mentor, beskrev honom som tillmötesgående. Som en person som hade fallenhet för det jobb han utförde.
Chefen berättade också om den dag då Peter Mangs kom till jobbet med sin pistol innanför jackan. Samma vapen som, enligt åklagaren, har använts vid åtminstone två mord.
– Jag ser inget konstigt med det, sa chefen om hur han upplevde att se Mangs med ett vapen.
Han sade sig vara mer chockad över vad Peter Mangs misstänks ha använt pistolen till.
– Det är onormalt att tycka något annat än att det är förfärligt.
En kommunalt anställd som arbetar med att ordna fram kontaktpersoner till utsatta, och som träffat Mangs i den rollen, beskrev honom som begåvad.
– Han ville träffa någon som delade hans musikintresse, sa han.
Flera vittnen var överens om att Peter Mangs levde ett ensamt liv och hade svårigheter att få kontakt med andra.
En psykolog som varit med att ge honom diagnosen Aspergers syndrom, vittnade att hon varit tveksam till huruvida han verkligen hade det.
Eftermiddagen ägnades, liksom de senaste dagarna, åt skriftlig bevisning. Åklagarna fortsatte att läsa upp delar av de dokument som hittats i Peter Mangs ägo och som, enligt åklagarna, troligen skrivits av den misstänkte.
I handlingarna lovordades Adolf Hitler och den ariska rasen.
Bland anteckningarna avhandlades också helt andra saker. Som en teori om hur Tre Kronor kunde besegra Finland trots sitt 1-5-underläge i hockey-VM 2003:
"finländare kan kämpa väl om de är nederlagstippade, men om de leder med 5-1 tenderar de att försöka briljera och då misslyckas det", stod det – en teori som upphovsmannen tillskrivit sin pappa.
Från försvarssidan framfördes tvivel om huruvida det verkligen varit Mangs som gjort anteckningarna. Åklagarna lovade att ge Peter Mangs möjlighet att berätta hur det ligger till med den saken senare i rättegången.