Mer kultur på årets Malmöfestival

Malmö.
Det är Karin Karlsson som har makten över Malmöfestivalens innehåll. Hon har fått jobbet som projektledare och chefen Christian Dahl tar ett steg tillbaka.

Malmö. Festivalgeneralen finns inte längre. Istället kommer Christian Dahl och Karin Karlsson att jobba i par. Hon med ansvar för festivalens innehåll och utformning, han med personalansvar och övergripande ansvar för säkerhet och ekonomi.

På Malmöfestivalen har Karin Karlsson varit ansvarig för kulturmanegen och Lördagsplan 2006 och 2007.

Ett av hennes projekt på arrangemangsenheten har fått stor plats i strålkastarljuset: den lysande lampan som just nu står på Lilla torg.

– Vi fick i uppdrag att göra en annorlunda julupplevelse. I en tid där mycket handlar om att handla julklappar och stressa säger den stopp, stanna, ta det lugnt. Jag tycker att den vänder på begreppen.

På samma sätt vill hon jobba med Malmöfestivalen. Målet är att förnya och överraska. Det var hennes breda kulturbakgrund som gav henne jobbet, och kulturen ska nu få en större del i festivalen.

Karin Karlsson beskriver Malmöfestivalen som en triangel med de två välkända hörnen mat och musik, och ett tredje med inriktning på konst, design och form.

– Jag vill utveckla det visuella, där jag tycker att Malmö har varit efter. Under festivalveckan ska staden se annorlunda ut och ge andra upplevelser. Jag inspireras av graffitikonstnären Banksy, eller när gatukonstnärer byter ut en sten i trottoaren. Jag gillar det oväntade. Vi vill ha ett speciellt design- och konstområde runt södertull. Idag finns ett enormt intresse för mode, intressanta formgivare och arkitekter. Det borde synas i festivalen.

Samtidigt är hon noga med att påpeka att Malmöfestivalen inte får bli allt för kulturinriktad.

– Det får aldrig bli en kulturfestival. Det är otroligt viktigt att ha kvar det breda och folkliga. Men det är roligt om saker man inte trodde sig vara intresserad av, dyker upp när man går för att se något annat.

Förra året drogs det ner på musiken av ekonomiska skäl. Nu vill arrangörerna flytta det som tidigare fanns på Mölleplatsen, Linnéplatsen och Lördagsplan till Folkets park.

– Genom att spara på logistik, bredband och backstageområden ska vi slippa dra ner på antalet akter. Min rädsla om vi skulle vara kvar på Mölleplatsen är att vi måste minska ännu mer på innehållet och att det blir en tom park. Vi måste strukturera om för att kunna göra en festival med udd.

Musiktältet på Hamngatan försvinner av brandsäkerhetsskäl, men kommer att få plats någon annanstans.

En annan av Malmöfestivalens överraskningar är att avslutningsfyrverkeriet läggs ner. På sydsvenskan.se kom flera besvikna kommentarer över förslaget. Karin Karlsson hade väntat sig negativa reaktioner, men tycker att det är viktigt att våga modernisera.

– Det är jättefint med fyrverkerier, men det är svårt att säga att man ska jobba med hållbarhet och samtidigt skjuta upp saker i luften. Jag brinner för miljöfrågor och tycker att det kan vara dags att avsluta festivalen på ett annat sätt.

Karin Karlsson

Ålder: 39 år.

Familj: Sambo och två barn.

Bor: S:t Knuts torg.

Född: Borlänge.

Fritid: ”Som småbarnsförälder blir det inte så mycket tid över, men jag går gärna på bio eller på dans. Jag gillar upplevelser.”

Karriär: Journalist på Sydsvenskan och SVT, arrangör för kulturscen Mazetti, dokumentärfilmare, projektledare på arrangemangsenheten.

Önskelistor inför årets festival

Kulturbokningar

1. The Cool Hunters ekodesignutställning TreeLife.

2. Teatern ”Fem gånger Gud” i Regionteater Blekinge Kronobergs version.

3. Modedesignern Helena Hörstedt.

4. Circo Da Madrugada.

5. Banksy.

Artistbokningar

1. Glasvegas.

2. Ratatat.

3. Anna Ternheim.

4. Yael Naim.

5. Björk.

Relaterade artiklar
blog comments powered by Disqus

Författare: Maggie Strömberg
Publicerad 14 januari 2009 02.00
Uppdaterad 14 januari 2009 02.00

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen