Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

Misstänkta för tre inbrott greps efter krasch

Malmö.
Tre män i 20-årsåldern greps efter en polisjakt som slutade med bilkrasch i Malmö.
Annons:

På tisdagseftermiddagen stoppades en bil i en poliskontroll. Den misstänkta bilen passade in på signalement från nattliga stölder på två Statoilmackar i Malmö och en i Svedala. 

Föraren vägrade stanna och polisen följde efter. Jakten slutade först när båda bilarna kraschade i Hindbyrondellen ovanför Inre Ringvägen i Malmö. Båda bilarna behövde bärgas från platsen, där ett tiotal polisbilar samlades.

De tre männen, som är i dryga 20-årsåldern, greps och kommer att förhöras under tisdagskvällen.  

– Vi har säkrat en hel del bevis från inbrotten. På ett ställe i Malmö hade gärningmännen använt ett brunnslock för att krossa butiksfönstret, säger Anders Oxelbrand, inre befäl vid polisen i Malmö.

Förutom stöld misstänkt föraren i bilen för drograttfylleri och grov vårdslöshet i trafik. De två andra greps misstänkta för stöld och våld mot tjänsteman. Alla tre anhölls sent under tisdagskvällen

Annons:
Annons:

Författare: Sydsvenskan.se
Publicerad 19 februari 2013 14.34
Uppdaterad 19 februari 2013 23.45

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar