Nu är vi över 290 000!

Malmö.
Nu är vi fler än 290 000 personer i Malmö. I tisdags kom nya siffror som visar att folkmängden ökat med över 3 500 personer sedan årsskiftet. Största orsaken är alla nyinflyttade.

MALMÖ. 290 078. Exakt. Så många är det som bor i Malmö stad idag. Det nya rekordet noterades under förra veckan och beror på att så många människor flyttar till Malmö samtidigt som antalet nyfödda är större än någonsin.

Fosie, som tidigare var den folkrikaste stadsdelen, har blivit omsprunget av både stadsdelen Centrum och Limhamn-Bunkeflo. Detta är de områden där det byggs mest. Även Södra innerstaden är en stadsdel där befolkningen ökar stort, men av en helt annan anledning.

– Där handlar det antagligen om ett generationsskifte. Som att lägenheter där det bott en eller två äldre personer får en ny och större familj istället, säger Kenneth Hvarvenius, utredare på stadskontoret.

I prognosen för Malmös befolkningsmängd i år hade man räknat med 6 000 fler invånare. Men eftersom högskolan i princip har fyllt sina platser i år, kommer studenterna i september se till att spräcka den siffran.

– Den stora befolkningsökningen har både bra och dåliga sidor. Det tråkiga är att ökningen är stor även där det inte byggs och det gör att trångboddheten ökar. Det positiva är att det visar hur attraktivt Malmö är att bo i, säger Kenneth Hvarvenius.

Författare: Tona Ishaq
Publicerad 27 juli 2009 09.03
Uppdaterad 27 juli 2009 09.03

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen