Ökad närvaro ska få bukt med problemen

Malmö.
På en välbesökt presskonferens förklarade ansvariga polischefer på fredagseftermiddagen hur de tänker se till att lag och ordning följs i Rosengård framöver.

MALMÖ.– Vi kommer att ha en påtaglig närvaro i Rosengård i allmänhet och Herrgården i synnerhet, sa kommenderingschef Jarl Holmström.

Vid sin sida hade han polismästare Ulf Sempert, länspolismästare Eva Årestad Radner och närpolischef Börje Aronsson.

– Oroligheterna på Rosengård har nu nått en gräns där det inte längre räcker med Malmös egna resurser, sa Årestad Radner.

De närmaste veckorna kommer därför polisresurser att skjutas till från andra delar av Skåne. Målet: Att vara på plats dygnet runt oavsett om något händer eller inte.

Trots att problemen med anlagda bränder och stenkastande ungdomar återkommit med jämna mellanrum under hela våren, och att polisen ofta varit på plats i samband med händelserna, har ytterst få gripits för brotten.

Enligt Ulf Sempert är ett av målen med den nya satsningen att börja gripa bråkstakar.

– Med en ökad närvaro kommer vi att ha större möjligheter att göra det.

Vid tidigare polissatsningar i området har oroligheter utvecklats och aggressionerna riktats mot polisen. Börje Aronsson, som är väl medveten om risken, hoppas inte att det blir så denna gång.

– Genom att vara på plats hela tiden kan vi både se vad som händer och ingripa i ett tidigt skede innan det triggar igång något betydligt större.

Hur länge dygnet runt-kommenderingen ska pågå är oklart, men Ulf Sempert flaggar för att den åtminstone kommer att pågå i några veckor.

Författare: Daniel Persson
Publicerad 9 maj 2009 17.38
Uppdaterad 9 maj 2009 17.38

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen