Politiker ställer polisen till svars i eftermiddag

Malmö.
Polisnämnden i Malmö kommer redan i eftermiddag ställa polisledningen till svars om polisens uppträdanden under Rosengårdsupploppet.

MALMÖ. – Ja det är självklart. I alla aktuella situationen får vi upplysningar från polisen vad som har hänt, säger Björn Lagerbäck (FP), ordförande i polisnämnden.

Ulf Sempert och flera avdelningschefer kommer delta i mötet med politikerna.

Polisnämnden hade ett inplanerat möte idag. Sydsvenskans nyhet har delvis ändrad dagordningen.

- De här frågorna kommer naturligtvis komma upp, säger Björn Lagerbäck. Vad som har hänt och vad som sker nu.

Har du några särskilda frågor till polisledningen?

- Jag vill ha svar på det pågående värdegrundsarbetet hur omfattande det är, och hur man tar hand om poliser som varit med i våldsamma situationer, hur man arbetar med debriefing och liknande.

Björn Lagerbäck har mångårig erfarenhet som psykolog och anser att uttalandena kan ha sin grund i att poliserna var stressade, frustrerade och rädda under upploppen.

Han befarar att polisernas kommentarer kommer göra stor skada för polisen.

- Ulf Sempert har rätt när han säger att mycket av värdegrunden raserar. Men jag hoppas att människor som bor i Rosengård och andra ser att det här är ett begränsat antala poliser. Det är viktigt att inte döma en hel yrkeskår.

Fler artiklar om Polisens förtroendekris

Författare: Tobias Barkman
Publicerad 10 februari 2009 13.00
Uppdaterad 10 februari 2009 13.00

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen