Reepalu anklagad för korruption

Malmö.
–‑Det är förtal, säger finanskommunalråd Ilmar Reepalu (S). – Vi gjorde en miss, säger Lena Laurén som är projektledare på SVT Debatt.

MALMÖ. Den 3 maj publicerade SVT Debatt ett inlägg på sin webb där den borgerliga debattören Fredrik Segerfeldt beskyller Ilmar Reepalu för maktmissbruk, nepotism och korruption. Debattinlägget bygger på Segerfeldts knappt trettio sidor tjocka rapport ”Enpartistaden 1: Malmö – om effekter av långa maktinnehav i landets kommuner” som han gjort på uppdrag av den borgerliga tankesmedjan Timbro och som till stor del bygger på nyhetsartiklar i dagspress.

Lena Laurén, projektledare för SVT Debatt, konstaterar:

– Det var hårda angrepp på Ilmar Reepalu.

Men i strid med god publicistisk sed fick inte Ilmar Reepalu möjlighet att direkt bemöta angreppen.

–‑Vi gjorde en miss, säger Lena Laurén.

Efter två dygn upptäckte Ilmar Reepalu debattinlägget.

–‑Det är förtal, säger han.

–‑Där står att jag har ägnat mig åt korruption som är en brottslig handling.

Stabschef Julia Janiec (S) kontaktade Mette Friberg som är ansvarig utgivare för inläggen på SVT Debatt.

– Hon hade inte läst artikeln och bad att få återkomma, berättar Julia Janiec.

Efter tio minuter ringde Mette Friberg tillbaka.

– Hon gav mig två alternativ. Antingen skulle de ta bort artikeln eller så skulle vi få skriva en replik.

Ilmar Reepalu valde det första alternativet.

–‑Det andra tog jag över huvud taget inte ställning till. Är det så att någon anklagar mig för något som är straffbart får de ta konsekvenserna av det.

Debattinlägget ströks från SVT:s webb den 5 maj.

Ilmar Reepalu har läst Fredrik Segerfeldts rapport.

–‑Nästan allt i den är skrönor och felaktigheter, säger han.

Till exempel, säger Reepalu, är hela utgångspunkten fel. Malmö har inte varit en enpartistad under Reepalus snart sexton år vid makten bortsett från 1994 1998.

–‑Det är enda gången som vi har haft makten själva. Sen har vi alltid varit i minoritet. Vi har varit beroende av andra partier. Vi har till och med varit i öppen minoritet där vi inte haft samarbete med andra partier.

Författare: Elin Fjellman Jaderup
Publicerad 11 maj 2010 08.52
Uppdaterad 11 maj 2010 08.52

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen