Reepalu fick stå till svars

Malmö.
Ilmar Reepalu kom inte med någon ursäkt till Malmös judar. Hur mycket hans politiska motståndare än försökte.

MALMÖ.

– Beklämmande, ansåg oppositionsrådet Ewa Bertz (FP).

– Att du inte kan be om ursäkt för det som du ställt till med.

På torsdagen nådde svallvågorna efter Ilmar Reepalus uttalanden kring hatbrotten mot Malmös judiska invånare in i Rådhuset på Stortorget. Med enkla frågor försökte oppositionen att ställa kommunstyrelsens socialdemokratiska ordförande till svars under kommunfullmäktiges möte.

Hårdast kritik kom från Ewa Bertz, Folkpartiet, som ansåg att Reepalus uttalanden i en rad intervjuer gjort att Malmö fått ett rykte som en intoleranat och antisemitisk stad.
– Vi känner att du inte ställer upp för oss, sade Ewa Bertz.

Hon undrade om Ilmar Reepalu ser ett problem i att "judar tvingas fly Malmö på grund av hot och våld".
– Självklart är det ett problem, svarade Ilmar Reepalu.
– Ingen familj ska känna sig tvingad att fly från Malmö, oavsett familj, bakgrund eller sexuell läggning. Det kan vi aldrig acceptera.

Ewa Bertz:
– Men folk flyr ju Malmö, de känner sig förföljda. Jag hoppas att du i dag ber om ursäkt till den judiska församlingen.

Förgäves.

I stället ansåg Ilmar Reepalu att han själv blivit något av ett offer i debatten om antisemitiska hatbrott.
– Jag diskuterar gärna utifrån vad jag har sagt. Men inte om en massa mytbildning och sånt som jag aldrig har sagt.

Reepalu betonade allas ansvar att värna om människors värde.
– Alla måste agera. Det räcker inte med att tillrättavisa en elev, det är det åtal som gäller.

Till Sydsvenskan säger Reepalu att det förekommit att lärare inte gjort som de ska. I en polisrapport, som han läst, har en elev kallat en annan för "jävla jude" utan att en närvarande lärare gripit in.
– Det är det jag menar med att det inte räcker med att tillrättavisa elever. När det gäller hatbrott är det åtal som gäller.
– Vi måste gå till botten med det här.

Relaterade artiklar

Författare: Hermod Pedersen
Publicerad 5 mars 2010 11.00
Uppdaterad 5 mars 2010 11.00

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen