Slut med kontanter på bussen och tåget

Malmö.
För Malmöbon Sten Brittmark blev det stopp när bussarna idag slutade sälja biljetter mot kontanter. Även om buss- och tågresenärerna verkar ha förståelse för varför hanteringen av kontanter slopas är det många som tycker det finns brister i det nya betalsystemet.

91-årige Sten Brittmark försökte gå ombord på en stadsbuss i centrala Malmö. Ovetandes om att det nu är slut på all hantering av kontanter på Skånes bussar och tåg.

–Jag blev utslängd idag. Jag frågade om man fick betala men det vara bara att gå av. Det var rent oförskämt faktiskt, säger Sten Brittmark som är en van bussresenär.

Istället fick Sten Brittmark med hjälp av sin rollator ta sig till Gustav Adolfs torg och ladda ett jojo-kort med 200 kronor. Han är inte helt förtjust i nyordningen.

– Jag gillar det inte riktigt. Det fungerar kanske inte alltid att ladda. Och man vet inte hur mycket som finns på kortet och hur mycket som dras varje gång. Jag vet egentligen inte vad en resa kostar, säger Sten Brittmark.

Lemi Zylfijaj har jobbat som busschaufför i Malmö i drygt nio år och är på väg med sin buss från Lindängen till Västra hamnen. Han hade väntat sig större problem i övergången till det nya systemet.

– Tidigare var det jättemånga på den här linjen som betalade kontant. Jag är förvånad att det inte är fler som fått problem idag. Jag har bara haft ett par resenärer som ville betala kontant. Jag hade förväntat mig att det skulle vara jobbigt att köra idag. Men det är ju bra, då slipper man få ont i magen, säger Lemi Zylfijaj.

Lemi Zylfijaj tycker det är skönt att slippa kontanter på bussen.

– Jag tror att det ökar tryggheten. Jag känner det.

Nästan längst bak i Lemi Zylfijajs buss sitter Volia Wali. Han är inte lika nöjd med det nya systemet som han tycker introducerats lite för hastigt. Det finns enligt Volia Wali inte tillräckligt med ställen att ladda sitt kort på.

– Just nu har de inte ett system som är så tillgängligt att man kan införa kontantfritt. Jag förstår bakgrunden, att det handlar om chaufförernas säkerhet. Men om man inte bor i innerstaden var ska man då betala sin biljett? Jag har redan sett lite turbulens idag, säger Volia Wali.

På Skånentrafikens kundcentra på Malmö central är det mer folk än en normal onsdag. Fler än vanligt köar för att ladda reskassan på sina kort.

– Det har det varit. Vi har sett en ökning, säger Greta Jacobsson som sitter bakom Skånetrafikens informationsdisk.

Orsaken till kön är att resorna blir billigare, 20 procent, om man betalar med ett jojo-kort än om man betalar med sms eller kontokort. Greta Jacobson tror att det finns resenärer som kan komma i kläm med de nya betalsätten.

– Till exempel kunder som inte vill köpa kort för 200 kronor för en enstaka resa, säger Greta Jacobson.

På centralen väntar Julia McDowell på Pågatåget till Teckomatorp. Hon tycker inte om att man måste betala 200 kronor för ett få ett jojo-kort.

– Det är väldigt orättvist. Det borde vara fritt att få ladda med vad man vill. Jag tycker att det här är ett exkluderande system, säger Julia McDowell.

Relaterade artiklar
840 läsare har reagerat på denna artikel.

27% är glada"

4% är likgiltiga"

1% är nyfikna

67% är arga


Hur reagerar du på "Slut med kontanter på bussen och tåget"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Magnus Aspegren
Publicerad 2 juni 2011 23.30
Uppdaterad 2 juni 2011 23.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen