Stortjuv greps vid prylrazzia

Malmö.
Efter ett tillslag mot prylmarknaden Bazar på onsdagskvällen får Malmöpolisen jackpot. Vid insatsen greps en man på bar gärning med två väskor stöldgods – han visade sig vara en internationell stortjuv, efterlyst av Interpol.

MALMÖ. Fyra civilpoliser och uniformerad personal i en radiobil slog, efter en tids spaning, till mot en kvinna i femtioårsåldern på Bazar på Västra Hindbyvägen. Hon hade ett stånd med misstänkt stulet gods till försäljning, främst smink och icke-receptbelagda läkemedel, till ett uppskattat värde av drygt 250 000 kronor, enligt uppgifter från polisen.

Efter några minuters diskussion med kvinnan kom en man gående med två stora väskor. Han greps på bar gärning då väskorna visade sig vara fyllda med vad polisen misstänker är stöldgods, bland annat hudkräm och elektriska tandborstar.

Namnet som väskmannen uppgav att han hette för Malmöpolisen gav träff i det europeiska polisregistret Sirene. Enligt uppgifter till Sydsvenskan betraktar polisen mannen som proffstjuv från Östeuropa med 20 olika identiteter. Han är efterlyst av tysk polis som vill ha honom utlämnad för en rad stölder och bedrägerier. Polisen har inte kunnat slå fast från vilket land han kommer ifrån.

– Hans riktiga identitet är inte helt fastställd än men enligt de handlingar han visat är han 28 år, säger polisens utredare Louise Göransson.

Båda personerna greps misstänkta för stöld och grovt häleri. Kvinnan, som tidigare är ostraffad, misstänks även för brott mot lagen för försäljning av icke-receptbelagd medicin.

Be om att få se kvitto

Den som köper prylar på marknader ska be att få se kvitto på ursprungsköpet eller på andra sätt försäkra sig om att godset inte är stulet. Detta är framförallt viktigt om varorna är mycket billiga då det är svårt att hävda god tro.

Det finns inga rättsfall vare sig i hovrätt eller högsta domstolen på köp för mindre summor. Tillgängliga prejudicerande domar nämner fordon och hundar och beloppen ligger på 10 000 kronor eller mer. Därmed kräver ett ökat tryck på misstänkta köpare av stöldgods både en offensiv polis och en åklagare som med riksåklagarens uppbackning är beredd att driva mål till högsta instans.

Författare: Oskar Forsberg
Publicerad 24 februari 2012 08.55
Uppdaterad 24 februari 2012 08.55

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen