Att göra budget i goda tider är tacksamt. Extra miljoner ger eftertryck åt politiska löften. Nu är det värre. När Malmös rödgröna majoritet (S, V, MP) ska enas om Malmö stads budget för 2012 finns 100 miljoner mindre att fördela jämfört med förra året.
Förhandlingar pågår. Alla tre partier vill att deras hjärtefrågor ska synas i budgeten. Dessutom kan önskelistorna se lite olika ut inom partierna. Skolorna, äldreomsorgen och andra kommunala verksamheter som har flera sparår bakom sig ber säkerligen om förstärkningar.
De rödgröna har formulerat gemensamma mål för mandatperioden. Ambitionerna är höga: ”Alla skolor ska ge eleverna bästa tänkbara möjligheter.” ”Vi ska stärka personaltätheten och minska klasstorlekarna där behoven är som störst inom grundskolan.” ”Vår gemensamma politik för Malmös barn och ungdomar är inriktad på att motverka de skillnader i uppväxtvillkor som finns.” Att bekämpa arbetslösheten pekas ut som ett av de allra viktigaste målen.
Det rödgröna laget har förändrats sedan förra budgetarbetet 2010. Miljöpartiet gick framåt i valet, Socialdemokraterna backade.
I den lokalpolitiska toppen har det skett ett generationsskifte. En rad sjuttiotalister är nya kommunalråd i majoriteten:
Andreas Schönström (S).
Hanna Thomé (V), som nu är föräldraledig och tillfälligt ersatt av en annan sjuttiotalist, Daniel Sestrajcic.
Karolina Skog (MP).
Dessutom är Martina Nilsson (V) född 1980.
För de nytillträdda, som inte kan luta sig på gamla meriter, är det extra viktigt att få igenom sina frågor.
Vissa saker är omöjliga för politikerna att välja bort. Förskolor måste byggas ut, liksom LSS-boende. Det kräver lagen.
Att det är angeläget att satsa på skola och jobb är de rödgröna eniga om. Frågan är hur. Skolpolitiken är en av de frågor som allra mest splittrar S, V och MP. Tydligast i friskolefrågan där V är emot, MP för och S mittemellan. Splittringen har märkts i debatten om resursfördelning till friskolorna i Malmö. Men hittills har man kunnat enas.
Inom kort får vi veta resultatet av förhandlingarna. Snart presenterar också oppositionspartierna sina skuggbudgetar. Budgeten klubbas i juni.