Tåganställda återgår med varning

Malmö.
Två DSB-anställda som riskerat att få sparken för vad de gjort på Facebook får behålla sina arbeten.

Malmö. Männen har varit avstängda med full lön sedan mitten av förra veckan. Men efter helgen återgår de till jobbet med var sin skriftlig varning.

– Vi ville markera tydligt att vi inte accepterar sådant beteende, säger Iréne Lippold, kommunikationschef på danska DSB First.

En av de anställda, som har skrivit kränkande kommenterar om sina kollegor, har läxats upp.

– Han har förstått att vi inte har den umgängestonen på vår arbetsplats.

Den andre, som är lokförare, tog bilder medan tåget kördes i 180 kilometer i timmen. Allvarlig säkerhetsrisk, anser företaget och skräddarsyr ett "säkerhetsprogram" för mannen. Det innebär att en instruktör eller erfaren kollega under obestämd tid alltid ska följa med när han arbetar. Även säkerhetschefen kommer att göra oanmälda besök.

– När det här är över kommer han att kunna säkerhetsföreskrifterna bättre än någon annan, säger Iréne Lippold.

Martin Hjorth, ombudsman på fackförbundet ST, som företrätt lokföraren säger att mannen är glad över att få behålla jobbet. Hjorth vill inte ge ytterligare kommentarer.

Författare: Kenan Habul
Publicerad 22 januari 2010 19.58
Uppdaterad 22 januari 2010 19.58

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen