Tångturer gör att vi slipper stanken

Malmö.
Tången håller liv i havet, men skrämmer bort badarna. Varje år rensas Malmös stränder på tusentals ton tång.

Mulet väder och västliga vindar betyder arbete för tångrensaren Lars Hansson. Han rattar traktorn mot fältet vid nudiststranden, tippar flaket och låter trettio ton tång rassla ner i gyttjan. En bra dag kan det bli tio sådana här lass.

– Det är en skön känsla när vi har kört en hel morgon och stränderna är helt rena när badgästerna kommer vid elva.

Att tången dumpas just här, mellan nudister, hundar och uppställda båtar, har att göra med att det är ”den minst dåliga platsen”.

– Det kan ju uppstå en rätt otrevlig lukt från tång, så det blir klagomål var vi än lägger den.

Själv har han vant sig vid lukten.

– Det är liksom ingen idé att ha någon doftgran i den här, säger Lars Hansson från traktorhytten.

Under badsäsongen rensas stränderna vid behov. Det brukar bli ungefär en gång i veckan. På en säsong fraktas uppemot 3 500 ton bort från stränderna på Ribersborg och i Sibbarp.

När tången har torkat rensas den och blir gödning på gräsfälten på Ribersborg. De höga tungmetallhalterna i tången sätter stopp för spridning på åkrarna.

– Vi har gjort försök att återföra tången till havet, men det fungerade dåligt. Den låg kvar som en klump och ruttnade. Att köra det till Spillepengen blir kostsamt. Vi tycker det är bättre att lagra det så här och sedan återföra det till naturen genom att toppdressa gräsmattorna, säger Peter Ander på gatukontoret.

120 läsare har reagerat på denna artikel.

73% är glada"

8% är likgiltiga"

6% är nyfikna

11% är arga


Hur reagerar du på "Tångturer gör att vi slipper stanken"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Lovisa Höök
Publicerad 2 september 2011 23.30
Uppdaterad 2 september 2011 23.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen