Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Träff för passionerade nördar

Malmö.
Älska din skicklighet. Det var temat när nördar träffades på Geek Girl Meetup som arrangerades i Malmö för första gången.
Annons:

VÄSTRA HAMNEN. Ofta består nördkonferenser nästan uteslutande av män. Nördkillar i publiken, nördkillar på scen. Så var det inte igår när Geek Girl Meetup hölls på Stapelbäddsparken där tjejer inspirerade varandra och diskuterade webb, programmering, sociala medier och entreprenörskap.

Många deltagare kände igen varandra från profilbilder på Twitter. Nu träffades de i helformat. Under en av pauserna stod flera nördar i grupp och kollade på sina mobiler. En av dem var Jennifer Bui som läser till app-utvecklare på Malmö yrkeshögskola.

– Jag var precis på en föreläsning som handlade om Flattr, ett betalningssystem där man skapar ett konto och enkelt kan fördela pengar till saker som man tycker är bra. Det kan röra sig om en bloggare, en skribent eller ett kafé som är med i Flattr. Det är ett intressant sätt att betala för sånt man tycker är bra.

Jennifer Bui var främst nyfiken på hur man skapar ett varumärke med hjälp av sociala medier.

– För svenskar är det nog lättare att ta plats på nätet. Där kan man skapa nätverk och visa upp det man gör. Om andra människor gillar det man visar upp så kan det snabbt spridas. Sociala medier gör att det idag är lättare att hitta folk som gör bra saker.

Förutom föreläsningar om artificiell intelligens och om innovationsföretag fanns det för nördar modiga inslaget dans på schemat.

– Idag sitter vi mycket. Vi rör oss inne i huvudet. På arbetsplatser skulle fler behöva röra på sig och använda kroppen som resurs ­istället för att sitta länge med de problem och uppgifter som ska tas itu med, sa Carin Dackman som driver InMovement och tidigare arbetat som forskare inom ekologisk mikrobiologi.

Geek Girl Meetup har ­omkring 500 medlemmar i Sverige. Lördagens träff arrangerades av tre Malmö­nördar, däribland Pernilla Lindh som pluggar till informationsarkitekt.

– Vi vill lyfta fram kvinnan i teknikbranschen. Årets tema är ”love your skill”, älska din skicklighet, och förhoppningen är att motivera fler kvinnor att ta ledarpositioner.

Inspiration för teknikintresserade. Jennifer Bui (i mitten) var en av de tjejer som besökte nördkonferensen Geek Girl Meetup i går.

Dans var en punkt på schemat. Det är bra för kroppen om man sitter mycket.

Geek Girl Meetup

Nätverket är till för tjejer som intresserar sig för webb, teknik, design, media och ­affärsutveckling. Målet är att inspirera ­varandra och lyfta fram kvinnliga förebilder.

Nörd

Det är inne att vara nörd. Att odla ett intresse med passion. ­Enligt Nationalencyklopedin är en nörd en ”enkelspårig och något löjeväckande person med fanatiskt detalj­intresse men förment undermålig social kompetens”. Wikipedia beskriver nörden som en person med större intresse för ”teknik eller naturvetenskap än socialt umgänge”. Men tillägger att ”ordet är flexibelt”.

Annons:
Annons:

Författare: Sydsvenskan
Publicerad 21 november 2011 10.41
Uppdaterad 21 november 2011 10.41

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar