Två rån och två rånförsök under natten

Malmö.
Under lördagsnatten skedde två rånförsök och två rån. En 21-årig man knivskars i armen i samband med ett rånförsök på Roskildevägen.

Strax efter klockan 21 på lördagskvällen inträffar det första rånförsöket. Händelsen ska ha skett i korsningen Roskildevägen och Carl Gustafs väg.

I samband med att 21-åringen försvarade sig mot den knivbeväpnade rånaren ska han ha blivit knivskuren i armen. Rånaren uppges därefter ha sprungit iväg i riktning mot Södervärn.
– Han ska inte vara allvarligt skadad. Men han är i behov av läkarvård och patrullen har kört honom till sjukhuset, säger Skånepolisens informatör Cindy Schönström-Larsson.

Gärningsmannen ska ha kommit ut från några buskar när han försökte råna 21-åringen.

VId tolvtiden blir en ung man rånad på sin mobil i Västra hamnen av ett gäng ungdomar. Han blir knuffad och telefonen tas ur hans hand.

På Gamla väster blir en man slagen i huvudet under ett rånförsök klockan 03.07. Rånet avbröts, hur är i nuläget inte känt.

Ungefär samtidigt på Lugnet blir en 28-årig kvinna rånad på sin mobiltelefon. En man tar stryptag på kvinnan, kastar ner henne på marken och tar hennes telefon.

Författare: Peter Zupanovic, Martin Brusewitz
Publicerad 5 juni 2011 08.47
Uppdaterad 5 juni 2011 08.47

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen