Malmö stad köper årligen varor och tjänster för fem miljarder kronor. Sydsvenskans granskning av det svarta Malmö visar att Malmö stads förvaltningar har gjort affärer med företag i skuggekonomin.
I ett års tid har Malmö gått i bräschen för kraftigt skärpta upphandlingsregler. Tanken har varit att företag som vinner upphandlingar med kommunen också ska tvingas följa en rad regler (se faktaruta). Följs inte reglerna ska kontraktet rivas.
En av de viktigaste punkterna har under hela arbetet varit att vinster som genereras med skattemedel inte ska kunna flyttas till skatteparadis.
- Vissa företag ser till att deras vinster försvinner till skatteparadis och liknande. Det kan inte vara rimligt att pengarna ska investeras någon annanstans, sa Andreas Schönström (S), kommunalråd med ansvar för arbetsmarknadsfrågor, till Sydsvenskan i oktober förra året.
Men nu visar Malmö stads egen utredning att det är svårt eller omöjligt att hindra företagare att placera vinstmedel i lågskatteländer utomlands.
I dag ska de nya upphandlingsreglerna behandlas i kommunstyrelsen. En viktig formulering har i sista stund strukits ur förslaget. Styrkningen gäller "rutiner som motverkar placering i skatteparadis, skatteflykt eller annan kriminell verksamhet".
- Det var en ganska central del som vi i ett sent skede har strukit. Detta eftersom stadens centrala upphandlingsenhet i en 40-sidig utredning har konstaterat att det blir mycket svårt att driva igenom ett sådant regelverk, säger Gunnar Bergström, utredningssekreterare vid stadskontoret.
Sakkunniga tjänstemän ser en lång rad problem, till exempel hur man ska definiera ett skatteparadis.
Även om det är solklart att pengarna försvinner till ett lågskatteland, menar sakkunniga på centrala upphandlingsenheten att ett företags eventuella koppling till ett skatteparadis inte har tillräckligt stark koppling till den vara eller tjänst som säljs för att det ska vara möjligt att riva kontrakt. Samtidigt konstateras att rättsläget är oklart.
Kommunalrådet Andreas Schönströms krafttag mot oseriösa företag har redan väckt nationellt intresse. Han har bland annat mött representanter från samtliga kommuner i Stockholms län och kommuner som Ystad, Helsingborg, Borås, Härnösand och Trelleborg för att berätta om planerna.
Nu blir det inget stopp för företag med koppling till skatteparadis?
- Det stämmer att vi inte kan hindra dem att lägga anbud eller att vinna anbudstävlingar. Det ser inte heller ut som det är möjligt att riva upp kontrakt med företag som flyttar vinster till skatteparadis. Vi tittar nu på andra vägar, säger Schönström.
Vilka vägar?
- En tanke är att vi kräver in uppgifter var vinster placeras. Vi kanske kan redovisa namn på företag som inte vill betala skatt i Sverige? Efter Carema tror jag inte att det är någon som vill stoltsera med det.
Hur skulle en sådan redovisning gå till?
- Det kan jag inte svara på ännu.
Ett hur stort avbräck är detta?
- Det är svårt att bedöma just nu. Jag är hoppfull om att vi kommer att hitta en lösning.