Ung patrull ska snygga upp Seved

Malmö.
En patrull av arbetslösa ungdomar ska skapa ett tryggare, grönare och snyggare Seved. Satsningen är en del i områdesprogrammet som syftar till att förändra utvecklingen i fem områden; Herrgården, Seved, Holma-Kroksbäck, Lindängen och Segevång.

En servicepatrull av unga kommer att få i uppdrag att arbeta med fastighets- och trädgårdsskötsel, förhoppningsvis i samarbete med en del av fastighetsvärdarna på Seved. Patrullen ska vara igång senast i november.

Ungdomar i områdesprogrammen ska även ges förtur till insatsen SEF Unga där ungdomar anställs på halvårslånga vikariat och erbjuds arbete inom den egna stadsdelen eller inom ett annat områdesprogram, beroende på vad som anses lämpligast.

– Arbetslöshet och växande klyftor är grundproblemet i dessa utsatta områden och kan vi lösa en del av det genom att erbjuda första steget in på arbetsmarknaden för ungdomar så ska vi göra det, skriver Andreas Schönström (S), kommunalråd som ansvarar för arbetsmarknad och utbildning, i ett pressmeddelande.

Även den nya satsningen med ungdomspraktik på helger och lovdagar ska särskilt riktas mot ungdomar boendes i dessa stadsdelar.

Författare: Lovisa Höök
Publicerad 24 oktober 2011 07.47
Uppdaterad 24 oktober 2011 07.47

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen