Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Våldsman kostar 400 000 i månaden

Malmö.
Mannen med autism har slagits och sparkats flera gånger, utan att dömas till fängelse eller vård.
Nu kräver Socialstyrelsen en granskning av mannens personliga assistans, som kostar staten 400 000 kronor i månaden.
Annons:

Sydsvenskan har flera gånger skrivit om mannen som har autism och som vid upprepade tillfällen har angripit främlingar runtom i Malmö.

Annalisa Bengtsson angreps 2009, när hon hade varit hos tandläkaren. Mannen sparkade ner henne till marken och fortsatte sparka tills Annalisa Bengtssons vänsterarm krossades.

Mannen åtalades, men friades helt i hovrätten.

Hovrätten ser i sin dom den nu 25-årige mannens våld som: ”icke viljestyrda handlingar eller bristande impulskontroll”.

Rätten har därmed gjort bedömningen att 25-åringen saknat uppsåt. Uppsåt är en förutsättning för fällande misshandelsdomar.

Hovrättens dom avkunnades före jul 2011.

Den 21 mars i år gick Christoffer Carlsmose till Aq-va-kul tillsammans med sin tvåårige son. Christoffer Carlsmose angreps i bassängen av 25-åringen.

– Jag höll upp min son från vattnet när jag blev attackerad bakifrån. Han slog mig hårt i huvudet tre gånger. Så hårt att jag fick en svår hjärnskakning, säger Christoffer Carlsmose.

Christoffer Carlsmose polisanmälde, men utredningen lades ner. Då valde Carlsmose att skicka en anmälan till Socialstyrelsen, som sedan 2011 har tillsynsansvar över personlig assistans.

Carlsmose har nämligen inte fått ersättning för sjukvårdskostnader eller sjukskrivning, varken från försäkringsbolag eller från Brottsoffermyndigheten. Skäl: det finns förvisso en utpekad gärningsman, men ingen fällande dom.

– Jag har förlorat 4 000 kronor, men det är principen som driver mig. Jag vill täppa till den lucka i lagen som gör att den som angrips av en psykiskt labil person inte har rätt till ersättning, säger han.

25-åringen är beviljad två personliga assistenter, dygnet runt sju dagar i veckan. Assistansersättningen kostar Försäkringskassan ungefär 400 000 kronor i månaden.

Socialstyrelsen har nu fattat ett beslut, riktat till det assistansbolag i Malmö som sedan maj i år ansvarar för den personliga assistansen hos 25-åringen.

Bolaget måste:

Säkerställa att assistenterna har kompetens för sitt uppdrag.

Säkerställa att den assistans som beviljats också utförs och kommer 25-åringen till godo.

Säkerställa att dokumentation förs enligt gällande lag och förordning.

Assistansbolaget ska redovisa vidtagna åtgärder till Socialstyrelsen inom en vecka, annars väntar ett föreläggande och eventuellt vite.

Enligt Socialstyrelsen har assistansbolaget ingen journalföring eftersom bolaget ”helt saknar insyn i den assistans som utförs”. Åtta personer, däribland 25-åringens pappa, uppges tjänstgöra som personliga assistenter hos 25-åringen.

– Vi har timlistor på all personal och jag har begärt möte med dem i veckan, säger assistansbolagets vd.

Våldsutredningar som lagts ner

Inte vid något tillfälle har den 25-årige Malmöbon dömts för misshandel. Här är några av de utredningar som har lagts ner:

Juni 2004. 70-åring sparkad på Kirseberg.

December 2005. Två ungdomar överfölls på Aq-va-kul.

Juli 2005. Slag mot en 66-åring vid Skeppsbron.

Augusti 2006. Femårig flicka nersparkad på Södergatan.

Augusti 2006. Slag mot personal i daglig verksamhet.

Juli 2008. 60-årig kvinna med kryckor nedsparkad.

Mars 2009. Annalisa Bengtsson i centrala Malmö sparkad så att hennes arm krossades.

September 2009. Femårig flicka slagen i bakhuvudet på Aq-va-kul.

December 2009. Kvinna drogs under vattnet på Kockum fritid.

Mars 2012. Christoffer Carlsmose blev slagen i huvudet på Aq-va-kul så att han fick hjärnskakning.

Annons:
Annons:

Författare: Olof Westerberg
Publicerad 7 oktober 2012 06.30
Uppdaterad 7 oktober 2012 15.07

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar