44444

Mrs Brown

Adress: Storgatan 26, Malmö
Hemsida: www.mrsbrown.nu
Typ av kök: Finurlig basmat
Telefon: 040–97 22 50
Atmosfär: Vardagsfint
Öppettider: Må 15.30–23, ti–to 16–24, fr 15–01, lö 12.30–01, sö stängt.
Priser: Förrätter 95–135 kr, huvud­rätter 195–265 kr, efterrätter 25–95 kr.
Betyg (Pris): Up
Betyg (Mat): Up
Betyg (Dryck): Right
Betyg (Service): Right

Ambitiöst och smart hela vägen

Det som fascinerar oss mest med Mrs Brown är inte deras periodvis fullkomliga rätter, för sådana kan fler åstadkomma.

Det handlar om att de ständigt är så oerhört, otvivelaktigt jämna, om hur de år efter år lyckas ligga på samma, höga kvalitetsnivå.

För även om maten, personalen och i viss mån menykonceptet varierar, har vi inte en enda gång fått något mindre än vad vi förväntat oss, det vill säga smart, nutida husmanskost, tillagad av aktuella och medvetna råvaror, serverad av kompetenta servitörer.

Visst kan någon rätt svaja till en aning och visst händer det att serveringspersonalen har för mycket att göra, men överlag är det svårt att bli besviken här.

Den här kvällen är det vi och många till som har kommit för att äta, allt mellan ett par äldre damer och en grupp yngre vänner. Andra sitter i bortre delen av lokalen och fokuserar på dryckerna.

Så gott som samtliga viner är rustika, franska och biodynamiskt odlade och majoriteten går att få på glas. Det är ambitiöst och genomtänkt, även om det begränsar utbudet.

När det gäller maten, är menyns rätter indelade i olika kategorier, som vid det här tillfället utgörs av fisk, fågel, köttfritt och sött. Inom alla avdelningar utom den söta finns både förrätter och huvudrätter och på griffeltavlan ovanför det öppna köket står kvällens bonusrätt skriven med vit krita.

Vi inleder med en klar soppa på ekskivling med tydlig smak av kryddpeppar, mindre av svamp, för 105 kronor.

Rättens stora behållning är en utsökt paté på hasselnöt och kastanj, tronande som en ö i ett hav av soppa.

Även ägget för 125, pocherat till knapp fasthet och toppat med ett krispigt stycke kycklingskinn, är bra. Kanske att det kunde varit aningen fastare, för att slippa interagera med den omgivande buljongen, men det är bara en detalj. För att spinna vidare på fågeltemat, ackompanjeras anrättningen av det vildväxande fågel­gräset.

Så landar huvudrätterna på bordet, som har trämönstrad laminatyta och står tillsammans med de andra borden mellan väggar med stormönstrade sammetstapeter.

Vildanden för 265 kronor är djupt röd och genommör. Delar av tillbehören, som löken, svampen och potatispurén, är desamma som till tors­ken (grönlistad) för 245 kronor, också den i lysande form, brynt i hummersmör och precis utbrusten i fyllig skivighet. Den har även rödbetor vid sin sida.

Till efterrätt hittar vi den trogna crème brûléen för 85 kronor samt vad man skulle kunna kalla en skånsk äppel­kaka i nya former, för 95 kronor.

Äpplena är dels klyftor med stuns, dels en granitéliknande snöhög med måttlig sötma, brödet är smörstekta tärningar av kavring.

Ett besök på Mrs Brown är en blandning mellan tradition och påhitt, välkända koncept och oprövad finurlighet, men alltid med en hög lägstanivå.

Författare: Bong
Publicerad 9 december 2011 16.12
Uppdaterad 9 december 2011 16.12

Mest läst på Bong
Bong
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu