Camilla Plums sommarrecept

Mat & Dryck.
Camilla Plum är en av
Danmarks mest inflytelserika matpersonligheter. Prova smaken av hennes sommar.

Jordgubbar med citronverbena, citrongräs och dragon

1 kg jordgubbar

Verbenalag:

1 stjälk citrongräs

saft och skal av 1 liten citron

200 g socker

5 dl vatten

1 kvist citronverbena

1 kvist dragon

Dra de torra bladen av citrongräset och strimla resten tunt. Skala citronen med en potatisskalare, skär noga bort allt det vita och strimla det gula fint.

Koka upp citrongräs, citronskal, pressad citron, vatten, socker och finhackade krydd­örter. Spara lite citronverbena till dekoration. Låt puttra 5 minuter. Låt svalna och kyl.

Halvera jordgubbarna och låt dra i lagen ett par timmar. Strö över mer citronverbena precis före servering.

Kryddigt fläderblomssalt

Med en burk fläderblomssalt i skåpet behöver du inte fundera på vad du ska göra med din kyckling, gris, kalv eller ditt lamm förrän burken är tom. De torkade fläderblommorna får en lustig men underbar smak av kummin. Camilla Plum använder mycket späda hela vitlökar. Du kan använda 4–6 stora klyftor vitlök istället, men den måste vara färsk, dvs med mjukt skal.

200 g mycket grovt salt

2 hela små gröna vitlökar eller en halv färsk

2 små röda chili

5 dl plockade fläderblommor

skal av 2 citroner

Skala citronerna med potatisskalare och skär bort allt det vita. Snitta chilin och skrapa bort kärnorna, skär även bort skalfästet.

Lägg undan hälften av blommorna och kör resten av ingredienserna i matberedare till ett grovt salt. Blanda med de hela blommorna.

Bred ut på en bricka. Låt torka på varmt och torrt ställe tills det är knastertorrt. Förvara mörkt i en mycket tät burk, gärna med patentlock.

Scaloppine al sambuco

De små fina fläderfyllda kalvrullarna lagar Camilla lite på en höft. Receptet är enkelt och mängderna beror på hur stark och söt din fläderblomssaft är. Om du använder mindre möra bitar av kalv kan du banka ut köttet.

Tunt skivat innanlår eller utbankad filé av kalv

Klasar av fläderblomster med det mesta av stjälkarna borttagna

Tunt skivad hel grön vitlök

Smör och olivolja till stekning

Fläderblomssaft

Fruktigt vitt vin

Pressad citron

Salt, nymald svartpeppar

Rulla varje kalvskiva runt en fläderblomsklase, en skiva grön späd vitlök och en rejäl strimla citronskal. Säkra med tandpetare eller bind om med bomullssnöre.

Hetta upp hälften vardera av smör och olivolja i en rejäl stekpanna tills det är ljusbrunt. Stek köttet runt om och fiska upp. Släng ner mer tunt skivad grön vitlök. Slå på några dl koncentrerad fläderblomssaft, pressad citron, lite vitt vin, salt och peppar.

Koka till en fin simmig sås. Vispa ner en klick smör. Slå såsen över köttet och dekorera med fläderblommor.

Servera med färskpotatis, persilja och grönsallad.

Gris i mjölk med salvia

Såsen kommer att separera i klumpar, men det är så det ska vara. Till nöds kan du ersätta den späda vitlöken med en halv färsk vitlök och en purjolök i stora bitar. Försök få tag på kraftiga örter från en täppa, de i kruka gör helt enkelt inte sitt jobb. Receptet blir även fint om du använder framdelskött av kalv.

2 kg fläskkarré

skal av 2 citroner

2 l mjölk

1 grabbnäve färsk kraftig salvia

1 stor kraftig kvist oregano

2 späda gröna vitlökar

salt, nymald peppar

Till servering:

Färskpotatis

Skär bort det vita på citronen och skär skalet i mindre bitar. Lägg allt i en kraftig lergryta eller ugnsfast form. Mjölken ska täcka köttet. Salta och peppra ordentligt. Om köttet har svål skårar du den och ser till att den sticker upp över mjölken.

Baka hela härligheten utan lock i ugn 160°C tills det är mört, ca tre timmar. Den ska bli rejält brun ovanpå.

Rosensaft

Använd doftande blad av nyponros eller vresros. Saften håller en vecka i kylen men kan också frysas i plastburkar.

1,5 l ofiltrerad (grumlig) äppeljuice

2 l vatten

4 l rosenblad, löst packade

500 g socker

saft av 1 sitron

0,5 tsk citronsyra

• Bred ut rosenbladen på en bricka och plicka bort allt skräp och eventuella småkryp.

• Koka upp alla ingredienser utom citronsaft och citronsyra i en kastrull i teflon eller rostfritt. Låt sjuda mycket sakta i 5 minuter, rör om ett par gånger under tiden. Tillsätt citron och citronsyra.

• Dra grytan av värmen. Låt svalna. Sila av och slå upp på rena flaskor. Om du dricker saften bums kan du låta rosenblad följa med, de är vackra och trevliga att tugga på.

Fler artiklar om Recept

Författare:
Publicerad 23 juni 2009 17.19
Uppdaterad 23 juni 2009 17.19

Mat & Dryck
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu