Håll törsten stången

Mat & Dryck.
Små grodor kräfva dessa drycker, eller? Håkan Engström om somrigt öl inför fredagens festligheter.

Lambic

Någon som har en startpistol? Jaså, inte det. Vill någon höja ett glas istället? Med något somrigt? Som förkunnar att festen är igång? En aperitif?

Få drycker slår ett bra belgiskt fruktöl. Men se upp för Hoegaardens nylanserade Rosée, baserad på bryggeriets klassiska witbier. Detta är ett rejält dubbelfel: frukten ifråga är sötad juice, det blir aldrig riktigt bra – framför allt inte när grunden är ett belgiskt veteöl, som i sig är sötare än de tyska bröderna. Det bjuder inte sötman i hallonsaften någon match alls.

Satsa istället på en av Timmermans bägge körsbärslambic, allra helst den något lite tuffare varianten som heter Tradition. Här finns en stram syrlighet som kommer nästan lika mycket från bären som från det spontanjästa lambic-ölet. Läskande, somrigt, gott.

Den som vill ha något ytterligare lite elegantare väljer Systembolagets enda gueuze – en blandning mellan gammal och ung lambic. Oud Beersels Oude Geuze Vielle är precis som Timmermans drycker en snäll, men genuin uttolkning av traditionen.

Timmermans Kriek Tradition, 5,0 %. 18:50 kr/33 cl.

Oud Beersel Oude Geuzue Vieille, 6,0 %. 37:70 kr/37,5 cl.

Weizen Bier

Bayerska veteöl är svår-slagna som törstsläckande sommardrycker: skum-mande, fruktiga öl med en försiktig syrlighet och en ton av kryddnejlika. De gör sig inte alls till sillen, men gifter sig med nästan alla rätter – från fräscha sallader till fisk och heta curry-rätter.

Weihenstephaner är min favorit i Systemets ordinarie sortiment: fylligt, fruktigt (mango, äpplen, banan) och med mycket vetekaraktär. Nästan lika fin är Franziskaners lite pepparkryddiga veteöl, med inslag av fullmogna äpplen.

Weihenstephaner Hefe Weissbier, 5,4 %. 19 kr/50 cl.

Franziskaner Hefe-Weisse, 5,0 %. 19 kr/50 cl.

Sommar-ale

Bland de öl som i år lanserats med det säljande sommar-prefixet är det ett par ale som är bäst.

Med Oppigårds öl i glaset väcks frågan om vad som mer specifikt krävs för att ett öl ska vara somrigt. Detta är en smakrik brygd, som visserligen är mer återhållen och mindre fyllig än Oppigårds andra säsongsöl men som ändå ger en mäktig upplevelse. Detta är ett maltigt öl med inslag av kolakakor, frukt (aprikoser, apelsinskal) och åtskilligt av den amerikanska humlen.

Den som vill ha en mer behärskad ale väljer säsongsölet från Shepherd Neame i engelska Kent: en torrt örtig ale, lite nötaktig och med inslag av pomerans.

Oppigårds Summer Ale, 5,2 %. 22:90 kr/50 cl.

Goldings Summer Hop Ale (Shepherd Neame), 4,5 %. 21:90 kr/50 cl.

Pils

Men till sillen och potatisen – och snapsen, om en sådan ska vara med – måste det vara en stram pilsner med ren och ordentlig efterbeska. Få passar bättre i sammanhanget än Bitburgers krispiga klassiker: torr och elegant.

Ett bra svenskt alternativ kommer från Spendrups lilla Gotlandsbryggeri, vars pils är lite brödigare och drar mer åt citrus.

Bitburger Premium, 4,8 %. 11:40 kr/33 cl.

Wisby Pils (Spendrups), 5,0 %. 14:90 kr/33 cl.

Fler artiklar om Midsommar
blog comments powered by Disqus

Författare: Håkan Engström
Publicerad 19 juni 2009 02.00
Uppdaterad 19 juni 2009 02.00

Mat & Dryck
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu