Myndighet tonar ned vinstudie

Text: TT
Publicerad 28 oktober 2008 16.25 Uppdaterad 28 oktober 2008 16.25

Vin.
Naturskyddsföreningen har hittat spår av cancerframkallande bekämpningsmedel i flera konventionellt odlade viner. Men enligt Livsmedelsverket är de halter som uppnåtts extremt låga och hälsofarorna minimala.

STOCKHOLM. I alla de 40 konventionellt odlade viner som Naturskyddsföreningen testat fanns spår av bekämpningsmedel.


I 14 av dem hittades ämnen som i EU klassas som cancerframkallande, mutagena samt hormon- eller reproduktionsstörande.


De flesta av de testade vinerna innehöll i genomsnitt spår av fyra olika bekämpningsmedel. Totalt visade testet på rester från 24 olika bekämpningsmedel.

– Vi borde inte finna oss i att det är på det här sättet. Det är oacceptabelt, säger Mikael Karlsson, ordförande i Naturskyddsföreningen.


På Livsmedelsverket menar man dock att hälsofarorna är minimala. Där säger experterna att de halter som uppnåtts i undersökningen är extremt låga.

– Det är otroligt låga värden. Det finns absolut ingen anledning att välja bort vinet på grund av bekämpningsmedel, säger Petra Fohgelberg, toxikolog på verket.


Hon jämför med de gränsvärden som gäller inom EU för bekämpningsmedelsrester på vindruvor. Både för procymidone och pyrimethanil – två ämnen som lyfts fram i studien – är gränsvärdet satt till fem milligram per kilo, vilket är jämförbart med fem milligram per liter vin.


Fem milligram motsvarar 5 000 mikrogram. De högsta värden som uppmättes i studien var 233,8 mikrogram pyrimethanil och 69,1 mikrogram procymidon – med andra ord långt, långt under EU:s gränsvärden.

– Det finns kanske andra aspekter, till exempel ekologiska, med användningen av bekämpningsmedel som kan vara värda att lyfta fram. Men det är definitivt ingen fara att dricka vinet, säger Petra Fohgelberg.


I undersökningen nämns inte vilka vinmärken som testats, bara vilken druvsort som använts och vilket distrikt vinet kommer ifrån.


I testet ingick också sex sorters vin framställda av ekologiskt odlade druvor. Fem av dessa innehöll inga rester av bekämpningsmedel.


Vin- och spritleverantörsförbundets vd Erika Nylander ser allvarligt på uppgifterna från Naturskyddsföreningen.

– Det är inga roliga siffror det här, man vill naturligtvis inte få i sig miljögifter. Samtidigt vill jag poängtera att de som levererar vin till Sverige arbetar helt enligt de regelverk som ges av EU-lagstiftningen och vårt svenska regelverk, säger hon.


Systembolaget välkomnar Naturskyddsföreningens vintest.

– Det är bra att Naturskyddsföreningen driver frågan om användning av bekämpningsmedel i vinodlingar, säger Björn Rydberg, presschef på Systembolaget.


Enligt honom är det ingen nyhet att det finns rester av bekämpningsmedel i vin och många andra livsmedel, varken för Systembolaget eller Livsmedelsverket.

– Men frågan är komplex, säger han. Det finns inga gränsvärden för bekämpningsmedel i viner, däremot för resthalterna i vindruvor som används i vinframställning. De undersökningar vi sett och de som vi själva har gjort visar att resthalterna ligger bra mycket under gränsvärdena. Men det hindrar inte att det är viktigt att minska halterna.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Myndighet tonar ned vinstudie"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu