rss
Vin

Inget skäl till gnäll i år

Vin.
Anders Fagerström är nöjd med kvaliteten på de nya viner som Systemet har tagit in i sortimentet.

Högre kvalitet och bättre bredd präglar de nya vinerna som kommer att finnas på Systemet minst ett år framåt.

Skälet till mitt gnäll har alltid varit att urvalet känts ensartat med många lika ensartade som bombsäkra storsäljare av publikfriande saftkarkatär i prissegmentet upp till 80 kronor.

Denna söndag gnäller jag inte. Det 70-tal viner som säljs från och med torsdag är varierade i karaktär och bara några få är lågvattenmärken.

Champagnetrenden tycks hålla i sig trots vissen konjunktur och inte mindre än sex nya champagner introduceras varav en, Raoul Collet Carte Noire Brut, exempelvis, har en fräschör och balans som förbluffar för precis under två hundralappar och för halva den summan blir man ägare till cavafyndet L´Hereu de Raventós i Blanc Reserva Brut som är torr, livlig, guläpplig och ytterst aptitretande.

Än mera fantastiskt, om man går över till den stilla vita sidan, är den gräddiga 2008 Mâcon-Villages Chardonnay. Det är en nåd att få njuta en fruktig och balanserad bourgogne till en summa som kraftigt understiger priset för en biobiljett.

Två vita boxar måste också nämnas. På den för mig närmast obegripliga förpackningen 1,5 liter har man tappat upp alldeles utmärkt vin från det goda vinhuset Rudolf Rabl i Kamptal. Druvan är österrikes egen, Grüner Veltliner, och druvans fina nejlikepeppriga egenskaper har stoppats in i påsen.

I en annan påse, en treliters, har man hällt riktigt anständigt halvtorrt vin av mest riesling från Rhenområdet Nahe under det bisarra namnet Tre Apor. Nåja, huvudsaken är att vinet inte smakar som det heter och plus är ju att priset 149 kr motsvarar ett flaskpris under två selmor.

Umbrien är en italiensk region känd dels för sina kvartssöta och måttligt intressanta Orvietoviner och för en rad stiligt strama röda med producenten Lungarotti i täten. Jag vill uppmana er att prova det i jämförelse enklare men mycket karaktärsfulla sangioveseviner Albaruta Zitto Zitto som är inget mindre än ett tvättäkta fynd, ett matvin med reslig struktur och en god vän när mörkt kött och svamp serveras på kandelaberupplysta bord!

Det finns mycket mer att botanisera i oktoberutbudet och det bästa är att ingen behöver stressa eftersom vinerna finns kvar och inte kommer att ta slut.

Det finns tid att prova mycket, till exempel två anständiga bordeauxer, den ena och lite enklare, Château Haut-Canteloup från Côtes de Blaye årgång 2006, den andra Château Reysson från Haut-Médoc av årgång 2005, som ger viss variation i det ganska tunnsådda bordeauxurvalet i prisklassen under 200 kronor.

Syrah - Shiraz

Denna blå druva ger kraftiga, mustiga, peppriga, mörka viner med rejäl fruktsyra och oftast tämligen mjuka tanniner.

Vi tänker gärna Rhône och vinerna från till exempel Hermitage och Châteauneuf-du-Pape.

I Nya världen kallas druvan oftast shiraz. Där blir vinerna ofta mera sött soldränkta och mindre kryddiga, men kan bli enastående.

Petite syrah/sirah (kallas durif ibland) är en korsning med syrah som ena föräldern.

Syrahviner behöver kraftig och kryddad mat, gärna vilt.

Bland de nysläppta vinerna finns ett tiotal som helt eller delvis gjorts med syrah/shiraz.

Prova Crozes-Hermitage från Frankrike jämsides med australiska Fox Creek Red Baron Shiraz och kaliforniska McManis Petite Sirah för en liten provkarta på vad denna fantasiska druva - ensam, i blandning eller som genetisk förälder - kan ge!

Författare:
Publicerad 13 oktober 2009 15.18
Uppdaterad 13 oktober 2009 15.18

Vin
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu