rss
Vin

”Önskade att vinet var från Klagshamn och Åhus”

Vin.
”Också ett landskap utan månghundraårig vintradition kan frambringa vin som är njutbart.”

KRÖNIKA. När jag kom hem på kvällen väntade några filéer av fjärsing som stektes i smör. Efter en lång dag av vinspottande tyckte jag att jag kunde få lov att också få svälja och tog fram en flaska Thomas Hyland Chardonnay från australiska Penfolds.

Fisken var fantastisk. Men vinet kändes flackt. För fortfarande satt smakminnet efter ett något fatlagrat, intensivt fruktigt men välbalanserat vin kvar i mun och näsa.

– Jag önskar att det i stället var Interkardinal från Klagshamn och Åhus i glaset.

– Ett skånskt vin?

Hustrun tittade häpet på mig.

Här satt vi och åt världens godaste sjötungawannabe med ett persiljerotsmaksatt potatismos och drack ett hyfsat vin från södra Australien gjort av en producent med världsrykte. Och nu säger hennes vinskrivande man att han hellre druckit ett vin från Skåne.

– Härifrån? sa hon och slog ut med armen mot fönstret.

Snön vräkte ner och det ven från nordost. De levande ljusen fladdrade i draget.

– Ja. Härifrån.

Dagens provning, den andra större av skånska viner detta år, hade övertygat mig: Man kan göra bra vin även på våra kalla breddgrader. Det går att göra gott och harmoniskt vin även på druvor som inte heter cabernet sauvignon, syrah, chardonnay och riesling. Också ett landskap utan månghundraårig vintradition kan frambringa vin som är njutbart.

Men skulle läsarna tro mig? Eller bara säga, ”a, han skriver i en skånsk tidning och är bara lokalpatriotisk”.

Det var därför jag bad Oz Clarke komma och prova med mig.

Jag är entusiastisk av insikten och än mera Oz Clarke, brittisk vinguru och vinevangelist i BBC som vi flugit in enkom för den skånska provningen. Han är närmast euforisk. (Läs hans kommentar tidigare i reportaget.)

– Skåne är framkanten i Europas vinmakande. Just nu ger druvorna rondo och solaris betydligt friskare och fruktigare viner här än de gör i Tyskland och England. Fantastiskt!

Snön fykte och det var nattsvart ute när jag körde Oz från Vittsjö där vi hade provningen till Kastrup där han skulle ta sista kvällsflyget till London.

Vi snackade jordmån, soltimmar, druvsorter, investeringar och behovet av mera vinmakarkunskap i Skåne. Försök med Bourgognedruvorna chardonnay och pinot noir borde kunna ha utsikter att ge ännu en ny dimension åt skånsk vinodling.

– Jag tycker vi gör en ny Skåneprovning 2012, utbrister Oz.

– Ja, vi gör om provningen om två år och ser hur vinproduktionen här norr om 55:e breddgraden har utvecklats då, svarar jag.

Relaterade artiklar

Författare: Anders Fagerström
Publicerad 13 februari 2011 16.20
Uppdaterad 13 februari 2011 16.20

Vin
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu