Sydsvenskans styrelse fattade beslutet om ny chefredaktör vid ett möte på torsdagsförmiddagen.
Men Daniel Sandström blev tillfrågad redan i juni, och tackade ja direkt.
– Det här är ett alltför spännande jobb för att man ska kunna säga nej.
De senaste veckorna har det spekulerats vilt i branschtidningar om utnämningen.
– Det har inte varit lätt för mig att hålla tyst om detta hela sommaren. Många i min omgivning har nog tyckt att jag blivit konstig. Skönt att det är över och att man kan prata fritt igen.
Daniel Sandström deklarerar att han vill göra en Sydsvenskan som påverkar både den stora samhällsdebatten och läsarnas vardag.
– Jag vill göra en tidning som gör skillnad. Som påverkar samhället genom grävjobb som dem om MKB-affären. Men som också är nyttig för läsaren och ger ett dagligt recept.
Läsare som vill diskutera med nye chefredaktören har en chans idag, då Sydsvenskan.se anordnar en chatt mellan klockan 11 och 12.
Daniel Sandström är 40 år och har varit Sydsvenskans kulturchef sedan 2005.
Han bor i Lund, där han är född och uppvuxen. Några planer på att flytta till utgivningsorten Malmö har trebarnsfamiljen inte.
– Varför skulle vi det? Jag lever som många moderna Sydsvenskanläsare. Bor i en kommun, arbetar i en annan och åker buss genom ytterligare några kommuner på vägen till jobb.
Daniel Sandström är akademiker utan formell journalistutbildning. Han doktorerade i litteraturvetenskap 2002, med en avhandling om poeten Kjell Espmark.
– Jag ville skriva om svensk poesi och Espmark stod för en samhällsengagerad dikt.
Daniel Sandström började medverka i Sydsvenskan i mitten av 1990-talet, som recensent på nöjessidorna.
– Jag fick uppdrag som ingen annan ville ha, säger han och nämner en Michael Jackson-konsert som exempel.
Hans musiktyckande vilar dock på kvalificerad grund. Han har ett förflutet som gitarrist och sångare i Lundabandet Beagle, som gav ut några skivor i början på 90-talet och lyckades komma in på Trackslistan.
Daniel Sandström ser inga problem i att han saknar journalistutbildning och rutin som allmän nyhetsreporter.
– Jag tror det är bra med olika bakgrunder i journalistiken, annars finns det risk för konformism.
Han tycker forskarutbildningen gett en bra grund att stå på inför en av chefredaktörens viktigaste uppgifter, att tolka pressetiska regler och resonera och motivera beslut.
Men Daniel Sandström känner sig mindre säker när det gäller organisation. Därför har han knutit till sig Anders Olofsson, idag affärsområdeschef för Digitala Medier, i ledningsgruppen.
– Målet är att ytterligare integrera den tryckta tidningen och webben, förklarar duon.
Ytterligare en person ska ingå i ledningstrojkan, som redaktionschef.
– Vi söker en erfaren tidningsmakare, förklarar Daniel Sandström och ser gärna att det blir en kvinna.
– Vi är väl ingen dröm ur genusperspektiv, medgav han när duon mötte tidningens personal på torsdagsförmiddagen.
Det redaktionella ledarskapet kommer att fördelas mellan tre personer. Daniel
Sandström knyter till sig Anders Olofsson, idag affärsområdeschef för
Digitala Medier. Målsättningen är att ytterligare integrera den tryckta
tidningen och webben.
Under hösten ska även en ny redaktionschef utses. Karin Zillén är tills vidare
tillförordnad redaktionschef och ställföreträdande utgivare.
Daniel Sandström efterträder Peter Melin som hastigt avled i februari i år.
Jonas Gruvö som varit tillförordnad chefredaktör under mellantiden utsågs
häromdagen till utvecklingschef på koncernnivå.
– Vi har träffat mycket folk i denna rekryteringsprocess. Daniel Sandström var
med från början. Hans förankring i regionen, hans spännande visioner och
hans publicistiska kunnande övertygade oss. Varför gå över ån efter vatten?
– Jag känner mig trygg i att Daniel Sandström kommer att föra Sydsvenskan in i
framtiden. Det är ett stort ansvar och ett svårt jobb, men han har alla
förutsättningar att lyckas.
100% är glada
0% är likgiltiga