– Det var när vi gjorde undersökningar i ån i samband med projektet Havsresan som vi hittade vraket, formen ser väldigt lovande ut för att det ska vara ett vikingaskepp, säger Kjell Andersson, forskningsingenjör, teknisk geologi, LTH.
Vraket kommer inte att grävas ut, inte ens om man kommer fram till att det faktiskt är ett vikingaskepp.
Under projektet gjorde han en rad undersökningar i Lödde å eller Kävlingeån (som ån också kallas) under Havsresan.
Totalt hittades fem vrak, ett är det femton meter långa vikingaskeppet, ett annat är en gammal pråm.
Fynden gjordes med hjälp av ett sorts ekolod och dykarna tog många foton men för ett ovant öga är det svårt att se vad bilderna visar. Kjell Andersson berättar om ytterligare ett fynd som var extra intressant.
– Ett sex meter djupt hål mitt i ån. Vi har inte kunnat få fram vad det är men kanske är det en grundvattenuppträngning annars borde hålet ha fyllts upp, säger han.
Det är första gången man har använt modern teknik för att scanna av ån. Lödde å har heller inte muddrats i nutid vilket kan innebära att många skatter ligger gömda under ytan.
– Vi vet att vattennivån har varit en meter högre än vad den är idag så stora båtar kunde ta sig uppför ån. Nu måste vi bearbeta bilderna för att kunna dokumentera det vi hittade, säger Kjell Andersson.
Föreningen Viking Foundation håller på att bygga upp temaparken som ska bestå av två delar: den moderna huvudbyggnaden och det rekonstruerade vikingatida kulturlandskapet med gårdar, hus, hagar, ängar, djur, jordbruk, hantverk och handel. I slutet av förra året brann långhuset ned till grunden, men det kommer att byggas upp.
57% är glada
3% är likgiltiga