BURLÖV. Piotr Glowinski är en av de färskaste politikerna i Omkretsen. Han valdes in i Burlövs kommunfullmäktige i februari i år som representant för Burlövs väl. Förra mandatperioden var han med som ersättare, men när Timo Hägglund flyttade fick han en ordinarie plats.
En kontroll med kronofogden visar att Piotr Glowinski har ett skuldsaldo på cirka 130000 kronor för bland annat felparkeringsavgifter, obetalda tv--licenser, krediter och en trafikförsäkring som är tolv år gammal.
De senaste två åren har han samlat på sig skulder för sex felparkeringsavgifter som han inte har betalat i tid och detsamma gäller för tolv tv-licensräkningar.
Resultatet har blivit 21 betalningsanmärkningar, registrerade av kreditupplysningsföretagen.
Det betyder att Piotr Glowinski är den enda fullmäktigepolitikern som slår före detta Kävlingepolitikern Rebecka Phersson. När hon var aktiv politiker hade hon som mest 18 betalningsanmärkningar.
Varför betalar du inte dina räkningar?
–Det är för att jag ibland när en räkning kommer tänker att jag ska betala den senare, men så blir det inte gjort och sen kommer krav och så hamnar den hos kronofogden, säger Piotr Glowinski.
Men då blir det ju mycket dyrare?
–Ja, med räntor och så blir det dyrt.
Piotr Glowiniski tycker inte att skulderna påverkar hans lämplighet som politiker, men säger att det är partikollegorna som avgör om han kan ha kvar sin plats i fullmäktige.
–Om de tycker att jag ska lämna så gör jag det. Men självklart får man ha skulder som politiker. Jag är övertygad om att jag inte är den enda politikern som har hamnat i en sådan situation. Det finns det säkert riksdags-politiker också som har gjort, säger Piotr Glowiniski som ska försöka betala av skulderna de kommande månaderna.
Piotr Glowinski tjänade förra året ungefär 187000 kronor. Enligt kronofogden saknar han utmätningsbara tillgångar.
Att han blev politiker var en slump, berättar han.
–Jag läste en broschyr från Burlövs väl och tyckte att det lät intressant och sen tog jag kontakt med dem.
Piotr Glowinski är född i Polen och flyttade till Sverige när han var sex år.
Trots att han själv är invandrare har han inget problem att ställa upp på Burlövs väls eller Sverigedemokraternas invandrarkritiska partiprogram.
Han är själv medlem i båda partierna, och han tycker att Burlövs väl borde gå samman med Sverigedemokraterna.
–När jag kom hit på 1970-talet såg det helt annorlunda ut. Då vågade pensionärerna gå ut på kvällar, men nu har det gått fullständigt för långt med invandringen, säger Piotr Glowinski.
Ålder: 44 år.
Bor: I lägenhet i Arlöv.
Familj: Ensamstående.
Arbetar: På plastindustri i Staffanstorp och driver ett företag som
importerar metallkonst från Polen.
På fritiden: Träffar han polarna på kvarterspuben.
Personröster i valet 06: 51. Av de 159 politiker som fick person-röster i
höstens val kom han på nionde plats.
0% är glada
50% är likgiltiga