Anställd på Försäkringskassan förskingrade pengar

Text: Therese Thomasson
Publicerad 24 november 2008 21.41 Uppdaterad 24 november 2008 23.35

Omkretsen.
En kvinna på Försäkringskassan har betalat ut 180 000 kronor till sig själv. – Hon är inte på jobbet och får inte komma hit, säger Björn Stjärnsten, stabschef på Försäkringskassan.

OMKRETSEN. När Försäkringskassan gjorde en intern kontroll upptäckte man att kvinnan hade fört över pengar till sig själv. Man påbörjade en revision och kunde då se att detta pågått sedan i januari förra året.

I fredags fick kvinnan gå hem från jobbet.

– Nu har personalansvarsnämnden beslutat att hon ska vara avstängd tills vår interna utredning är färdig, säger Björn Stjärnsten.

Vid 19 tillfällen har kvinnan fört över pengar från Försäkringskassan till sitt eget konto. Enligt Björn Stjärnsten har hon haft befogenhet att göra utbetalningar. Han tror inte att någon försäkringstagare har blivit drabbad av bedrägeriet.

– Så vitt vi vet, har pengarna inte tagits av någon försäkrad. Istället har pengarna tagits ur själva utbetalningssystemet, men vi har flera frågor som vi inte har fått svar på ännu, säger han.

Polisen har nu startat en utredning mot kvinnan. Enligt kriminaljourens chef Paul Nilsson i Lund misstänks hon i nuläget för bedrägeri vid 19 olika tillfällen.

– Det kan bli så att hon istället blir åtalad för grovt bedrägeri, eftersom hon har haft en förtroendeställning på sitt jobb, säger Paul Nilsson.

Det högsta straffet för grovt bedrägeri är fängelse i sex år och för bedrägeri är det högsta straffet fängelse i två år.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Anställd på Försäkringskassan förskingrade pengar"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu