KÄVLINGE. Numera har gruppträningsinstruktören och diplomerade kostrådgivaren Anna Nystedts blogg runt 500 unika besökare om dagen.
Själv tillbringar hon ett par timmar dagligen framför datorn för att besvara kommentarer och utifrån sin kompetens tycka till i olika frågor som rör kost och träning.
– Det är underbart att kunna inspirera både sig själv och andra på det här sättet, säger Anna Nystedt. Dessutom har jag lärt känna andra bloggare med samma brinnande intresse för träning.
– Vi har till och med börjat träffas ett par gånger om året trots att vi inte kände varandra från början. Det är jättekul.
Innan Anna Nystedt började som instruktör på ett gym i Kävlinge hade hon under åtta år samma jobb på Gerdahallen i Lund.
Det händer fortfarande att hon hoppar in på Gerdahallen för att täppa till luckor. Men mesta delen av tiden leder hon spinning och annat i Kävlinge.
Anna Nystedt har alltid hållit sig i form. När hon flyttade från Umeå till Lund 1993 ställde hon undan skidorna och satsade på aerobic istället.
Numera är det mest löpning, spinning och landsvägscykling som gäller.
Efter ett andra Stockholm marathon i sommar siktar hon nu in sig på nästa års Vätternrunda. (I Stockholm marathon 2009 slog hon sitt förra resultat med 17 minuter och gick i mål på 3 timmar och 29 minuter.)
– Ska man klara Vätternrundan som är trettio mil räcker det inte med bara spinning, säger Anna Nystedt och ler. Då vill det verkligen till att man är ute och cyklar på riktigt.
Men egentligen är Vätternrundan bara en uppvärmning inför ytterligare ett större projekt som står på hennes och maken Fredriks agenda.
– I mitten av juli cyklar vi från Kävlinge till Umeå, säger hon. Eftersom E 4:an väl inte är det bästa alternativet räknar vi med att det blir 150 mil på cirka två veckor.
Markservicen på vägen till Umeå och Anna Nystedts föräldrar står Fredriks föräldrar för. De följer efter i sin bil tillsammans med parets döttrar Alva, 5 och Amanda, 10.
Hur blir det då med bloggandet de här två veckorna?
– Min lilla bloggdator har jag med mig överallt, annars skulle det kännas konstigt, svarar Anna Nystedt.
Den tid som blir över arbetar Anna Nystedt som kostrådgivare.
Viktigast av allt tycker hon det är att äta riktig mat och därmed undvika både halvfabrikat och piller av olika slag.
Ålder: 35 år.
Bor: Kävlinge.
Bloggnamnet: http://blogg.piggelina.se
Så ofta bloggar jag: En eller två gånger varje dag.
I regel mest kommentarer när hon gjort något bra lopp som Stockholm marathon eller något helt galet som att springa 61 km på Skåneleden.
% är glada
% är likgiltiga