Begravningsstopp efter dödsolycka

Omkretsen.
Alla jordbegravningar i Gudmuntorp kyrka stoppas tills förra onsdagens dödsolycka fått sin förklaring. Arbetsmiljöverket utreder hur olyckan kunde ske och vem som bär ansvaret. Om en månad kan utredningen vara klar.

GUDMUNTORP. – Vi gjorde en första inspektion av olycksplatsen dagen efter olyckan. Då gick arbetet mest ut på att ta del av vad som hänt, säger Mats Ryderheim, tillsynsdirektör på Arbetsmiljöverket.

Om en vecka kommer ytterligare en inspektion att göras.

– Vi är inte välinsatta om hur arbetet vid graven har gått till. Men det är dokumenterat och det rör sig om välkända arbetsmetoder, säger han.

Olyckan som krävde den 43-årige kyrkovaktmästarens liv inträffade på Gudmuntorps kyrkogård förra onsdagen. Mannen arbetade med att färdigställa en grav då en fylld jordlåda kom i rörelse och träffade mannen. Mannen dog under jordmassorna.

– Ytterst är det ordförande som har ansvaret. Men det är för tidigt att uttala sig om något gått märkligt till, säger Mats Ryderheim.

Göran Orup, nytillträdd ordförande för kyrkorådet i Ringsjö församling där Gudmuntorp kyrka ingår, beklagar det som hänt, men vill i nuläget inte kommentera ansvarsfrågan. Under tiden har församlingen stoppat alla jordbegravningar.

– Vi måste se till att det inte händer igen. Men vi utför fortfarande kremeringar, säger han.

Relaterade artiklar

Författare: Johanna Svedin
Publicerad 14 augusti 2007 19.16
Uppdaterad 14 augusti 2007 23.30

Omkretsen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu