I lokalen finns även initiativtagaren Torgny Wallin, som hjälper och visar barnen hur de ska göra. Idén till att engagera barn i lådbilsbyggande fick han för 18 år sen, då han tillsammans med en granne besökte en lådbilstävling i lilla Blentarp.
– I tidningen Arbetet såg jag att det skulle anordnas en lådbilstävling. Blentarp är bara en liten byhåla utanför Veberöd, ändå var det ett femtiotal som tävlade. Att det kunde engagera så många! Jag tyckte det var fantastiskt.
Innan dagen var slut hade de samlat på sig information om regler och hur man kommer i gång med sitt lådbilsbyggande. Samma år anordnade de sitt första lådbilsrace. Bortsett från ett par års uppehåll vid starten, var lådbilsbyggandet snart i gång på riktigt.
Nu träffas två barngrupper varje vecka för att bygga, en på tisdagar och en på torsdagar.
– Barnen lägger en och en halv timme i veckan på sina bilar. I snitt är det två barn per bil, och den grundläggande tanken är att man ska dela och bygga tillsammans.
För Torgny Wallin är den största drivkraften bakom lådbilsbyggandet att skapa positiva sociala förutsättningar för barnen.
– Jag är helt enkelt så naiv eller självsäker att jag tror att detta är bra och kan lösa en hel del sociala problem. Det är viktigt att barn har något roligt och meningsfullt att engagera sig i. Dessutom kan det i sin tur engagera ett antal vuxna.
Längst in i lokalen står syskonen Ermira och Arber Haziri och jobbar på sin bil. Ermira säger att hon tycker det är roligt att arbeta med lådbilen, och är peppad inför det stora rallyt som kommer ta plats intill Svenshögsskolan den 20 maj.
– Min storebror vann en gång. Han fick en fin pokal, säger hon.
Torgny Wallin tar ner en svart och guldfärgad vinnarpokal från en hylla. På den står Arber Haziris namn och året 2010 ingraverat. Samma år fick Arber följa med till Norge, där de nordiska mästerskapen i lådbilsrace hålls varje år. Där har det blivit väldigt stort med lådbilar, berättar Torgny Wallin.
– Sedan tre, fyra år tillbaka har vi en stående inbjudan till att medverka i tävlingen i Norge. Vi brukar utse en lämplig talang varje år som får följa med dit för en helg. Innan resan brukar vi hårdträna lite här hemma.
Hur funkar egentligen en lådbil?
– Det är gravitationsracing. Tyngdlagen jobbar för dig, och du har inga pedaler eller liknande. Man får upp farten genom att köra ner för en backe. Tränar man sen för att bli en duktig förare, har man en vinnande kombination.
Vad är det som är så häftigt med just lådbilar?
– Charmen ligger i enkelheten. Du kan med ganska enkla medel göra något varaktigt som du kan ha mycket roligt med. Några enkla handverktyg och lite begagnat byggmaterial, sen är man i gång, säger Torgny Wallin.