Burlöv Center byter ägare när Eurocommercial säljer köpcentret för cirka 1,2 miljarder kronor.
Köpare är Grosvenor Fund Management med huvudkontor i Paris. Ägarskiftet sker den 15 november i år.
– Det är ett jättebra köpcentrum med flera riktigt bra hyresgäster, säger Grosvenors Anneli Jansson till nyhetswebben Fastighetsvärlden.
– Förvärvet passar dessutom bra tillsammans med fastigheterna som vi äger sedan tidigare. Förhoppningsvis är det möjligt att genomföra ytterligare affärer i Sverige. Men Grosvenor granskar även affärsmöjligheter på andra marknader.
Anneli Jansson tillägger att konkurrensen från nya Emporia i Malmö kommer att påverka, men inte så mycket.
Enligt Martin Bjöörn, Sverigeansvarig för den gamla ägaren, säljer man anläggningen för att få loss pengar för att satsa på en handelsplats i Halmstad.
Eurocommercial köpte Burlövs Center 2001.
– Vi har arbetat mycket aktivt med att utveckla Burlövs Center. 2005 och 2006 genomförde vi ett stort förnyelseprojekt där vi gjorde om hela handelsplatsen och lade till tjugotalet nya butiker, säger Martin Bjöörn och fortsätter:
– De senaste fem åren har vi fortsatt förnya inredning och möbler och med att få in ett bra butikskoncept som kunderna gillar, exempelvis fick vi in Clas Ohlson för ett par år sedan. Burlövs Center mår bra nu.
Burlövs Center
Besökare per år: 3,9 miljoner (2011)
Omsättning: 1,4 miljarder kronor (2011)
Utbud: 70 butiker och 7 restauranger/kaféer
Yta: 48 000 kvadratmeter