Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Schaktmassor ska minska bilbuller

Burlöv.
Minska bullret i Åkarp genom att använda de schaktmassor som blir över när järnvägen grävs ner. Det var ett önskemål som återkom flera gånger på ett samrådsmöte i går kväll.
Annons:

Aulan i Dalslundsskolan var proppfull av Åkarpsbor när Trafikverket kallade till samrådsmöte med anledningen av järnvägsutbyggnaden genom samhället.

Projektledare Nils Ahlfors visade förslag på hur de provisoriska järnvägsspåren kan dras under byggtiden. I ett av alternativen dras de över Åkarpsdammen som delvis ska tömmas.

– Vi kommer inte helt att kunna återställa den till sitt ursprung när vi är klara. Men det mesta kan vi nog återställa.

En av de många åhörarna undrade om inte nedgrävningen av järnvägen skulle kräva mycket transporter. Svaret var att det blir mycket transporter.

– Det handlar om en miljon kubikmeter schaktmassor. Det motsvarar omkring 100 000 lastbilstransporter. Vi ska försöka hitta så skonsamma transportvägar som möjligt, sa Nils Ahlfors.

– Ett plusvärde är att vi kan etablera mycket bullervallar. Tillsammans med kommunen ska vi försöka placera dem på ett smart sätt så att de minskar buller från vägarna.

– Vi har massor av massor, brukar vi säga. Och vi kommer att valla in en stor del av Åkarp.

Efter en genomgång av projektet fick besökarna gå runt på olika stationer och ge sin syn på olika aspekter på projektet. Det var många som samlades över de färgglada kartorna som visar hur bullret från järnvägen beräknas minska när den grävs ner.

Åkarpsbon Bengt Bremer var en av dem som störs betydligt mer av E 6 än av järnvägen – men som nu hoppas på bättre bullervallar.

– Se på Tyskland. Där är de duktiga på att bygga ordentliga bullervallar, sa han.

Tobias Eldh studerade också bullerkartorna. Han bor i närheten av Gränsvägen som ska förlängas för att användas för transporter. Han befarar mer störningar under byggtiden.

– Vi kan bara glömma att vi ska kunna sitta ute i trädgården. Det kommer att bli tufft under de här åren. Men jag hoppas att de kan bygga en bullerdämpning där vi bor också.

Spåren sänks ner

Järnvägen mellan Arlöv och Flackarp utanför Lund ska byggas ut från två till fyra spår.

I Åkarp ska spåren sänkas ner när de passerar genom samhället. På 400 meter av den sträckan ska spåren täckas över så att det bildas en tunnel.

Hela projektet kostar drygt tre miljarder kronor.

Bygget kan tidigast påbörjas 2014.

Annons:
Annons:

Författare: Martin Runol
Publicerad 25 november 2011 12.23
Uppdaterad 25 november 2011 12.23

Annons:
Burlöv
Annons:
Annons:
Bloggar
Läsarpulsen
Annons:
Toppnyheterna just nu