En varg strövar runt i Osbytrakten

Omkretsen.
Klockan 21.22 igår kväll fick Kristianstadspolisen in uppgifter om att en varg hade observerats "i närheten av ett bostadsområde i Osby" . Polisen har säkrat spår som visar att det stämmer. Det är den senaste av en rad vargobservationer i södra Sverige på senare tid.

Malmö. Vargobservationerna duggar tätt i södra Sverige. På senare tid har varg setts i både Skåne, Blekinge och Småland.

Många gånger handlar det om falsklarm, men spår har säkrats vid Ryssberget i Blekinge.

- Så fort det kommit en skarp rapport om varg får vi en skrälldus av nya rapporter. Folk ser varg överallt, säger Le Carlsson, fotograf som på länsstyrelsens uppdrag kontrollerar vilt i Blekinge.

I Värhult strax öster om Ryssberget fotograferade han i början av april spår i både snö och lera som med största sannolikhet kommer från en varg.

I dagens Barometern-OT berättar en man i Brömsebro i sydöstra Småland om en vargobservation i den egna trädgården. Polisen i Skåne har på sistone fått flera vargrapporter och i går kväll var det dags igen. Två hundägare kontaktade polisen och uppgav att de under en promenad i Osby stött på en varg.

Sedan 1984 har vargar traskat runt i Skåne minst tre gånger. Då har det handlat om säkra observationer. Det betyder att vargarna lämnat spår i snö eller jord eller att de fångats på bild. För att komma med i den officiella statistiken måste fyndet bekräftas av en expert.

Unga varghannar kan gå mycket långa sträckor i sökandet efter en tik, berättar vargforskaren Olof Liberg vid Sveriges lantbruksuniversitets forskningsstation Grimsö.

De kan passera marker som skulle passa utmärkt för vargar att leva i, men hittar de ingen tik så vandrar de vidare. Det är alltså alltid tikarna som mutar in nya områden att bo i och de går aldrig så långt som hannarna.

Expansion av vargstammen långt söderut i Sverige är därför osannolik, enligt Olof Liberg.

De vandrande hannarna kan hanka sig fram även när tillgången till mat inte är den bästa - 14 dagar mellan måltiderna är ingen omöjlighet.

De väjer inte för tätbebyggda områden. Exempelvis har minst tre vargar passerat genom Stockholm.

Författare: Annika Johansson, TT
Publicerad 12 april 2006 13.43
Uppdaterad 12 april 2006 13.43

Omkretsen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu