På spaning efter framtiden

Kävlinge.
Krafttag. Det problemtyngda förvaltningsbolaget Boultbee är utbytt. Nu ska det satsas på Center Syd. Ägarna vill ha ett slut på outhyrda lokaler och missnöjda hyresgäster.

I flera år har affärslokaler i Center Syd gapat tomma. I fredags fanns åtta lediga och det var glest med kunder i gångarna. De nya ägarna Cornerstone har konstaterat samma sak och är fast beslutna om att få till en förändring.

Ett sätt har varit att lösa ut förvaltaren, EFM, som med sin koppling till det skandalomsusade brittiska företaget Boultbee blev besvärande. Boultbee fick ekonomiska problem och misskötte en rad gallerior i Stockholm.

– Det är ingen nyhet att det bolag vi hade tidigare fick problem. Det blev svårt för dem att rekrytera folk, säger Lars Almqvist, vd för Cornerstone, Norden.

Cornerstone vill också jobba mer decentraliserat och har tillsatt centrumchefer i sina köpcentrum.

– EFM jobbade utifrån en engelsk modell, det funkade bra i Storbritannien, men det är en mer centraliserad modell än vad vi var vana vid i Sverige.

Lars Almqvist lovar också investeringar. För Cornerstone är Center Syd ett viktigt centrum. Av företagets elva köpcentrum i Sverige är det i Löddeköpinge det största. I Skåne är konkurrensen mellan köpcentrum hårdare än på många and­ra ställen.

– Det är den fastighet i Sverige vi kommer att lägga mest tid på de kommande åren, säger han.

Rolf Könberg, affärsutvecklingschef på Cornerstone Norden, sticker inte under stol med att centret har tappat kunder på senare år.

– Problemet nu är att vi har ett för svagt flöde och att vi har befintliga hyresgäster som inte går bra. Vi tar vår del av ansvaret för detta. Vi kommer att satsa rejält med utvecklingsresurser. Vi kommer att fatta de besluten och vi har de medlen till hands, säger han.

Cornerstones första insats var att få till en utbyggnad av huskroppen där Ica Maxi ligger för att Systembolaget skulle kunna flytta till ett bättre läge. Före sommaren blev bygglovet klart och flytten sker nästa vår.

Nästa steg är att se över huvudbyggnaden. Rolf Könberg säger att det finns befintliga hyresgäster som vill ha mer plats och nya hyresgäster som är intresserade. Det kan leda till att centret måste byggas ut mer.

Sydsvenskan berättade för två år sedan om hyresgäster som var missnöjda med sina hyror eftersom utlovade ombyggnader aldrig genomfördes av den förre ägaren. Rolf Könberg har förståelse för reaktionerna.

– Det är helt naturligt. Cornerstone står för långsiktiga och goda hyresrelationer och det är klart som sjutton att vi måste presentera en bra lösning för hyresgästerna. Vi har ingen övertro på att det här går att ändra över en natt men däremot måste vi få förklara för alla och tala om för hyresgästerna, som på goda grunder är missnöjda, att nu kommer något att hända.

Center Syd

Invigdes: 1991.

Antal butikslokaler: 70.

Yta: 37 000 kvm i två fastigheter.

Ägare: Cornerstone. Bolaget köpte i fjol Protego som var med och startade fonden NRF, Nordic Retail Fund, som investerar i köpcentrum. Fonden har sexton investerare, mestadels stora Europeiska pensions- och fondförvaltare. En del av fonden är svensk, en annan finsk. Center Syd finns i bolaget NRF Löddeköpinge.

Förvaltning: Sedan den 15 juli står Hestia AB för teknisk förvaltning och drift av Center Syd. De tog över sedan EFM lösts ut från sitt kontrakt.

Ekonomi: NRF Löddeköpinge har visat röda siffror de gångna fyra åren. 2010 gick bolaget med förlust med fem miljoner kronor. Epudaerum latem elitia

Författare: Jessica Ziegerer
Publicerad 21 augusti 2011 13.49
Uppdaterad 21 augusti 2011 13.49

Kävlinge
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu